Trwa ładowanie...
d2hfs71
13-04-2016 13:28

Domagalski-Łabędzki z MR: TTIP może zwiększyć PKB Polski o 0,2-0,5 pkt proc.

Warszawa, 13.04.2016 (ISBnews) - Wejście w życie umowy w sprawie Transatlantyckiego Porozumienia Handlowo-Inwestycyjnym (TTIP) pomiędzy USA, a Unią Europejską może przełożyć się na przyspieszenie wzrostu PKB Polski w perspektywie kilku lat o 0,2-0,5 pkt proc., poinformował wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

d2hfs71
d2hfs71

"Liberalizacja ta, jeśli umowa wejdzie w życie, dotyczyć będzie handlu towarami, usługami oraz przepływu inwestycji. Większość ogólnych analiz wykazuje, że w odniesieniu do wzrostu wzajemnego handlu oraz wzrostu PKB umowa będzie korzystna dla UE i dla Polski. Dla Polski przewidywany wzrost PKB w wyniku liberalizacji handlu, wynikającej z TTIP w kilkuletniej perspektywie jest oceniany na 0,2%, choć są też analizy, które wskazują, że korzyści związane ze wzrostem PKB będą nawet większe - do 0,5%" - powiedział Domagalski-Łabędzki, odpowiadając na pytania posłów w Sejmie.

"Wzrost eksportu Polski do Stanów Zjednoczonych to średnio ok. 30%, przy czym trzeba pamiętać, że startujemy z bardzo niskiego poziomu, ponieważ bezpośredni eksport z Polski z USA to tylko 2,3% całości naszego eksportu. W odniesieniu do handlu towarami liberalizacja będzie realizowana poprzez eliminację ceł oraz tzw. barier pozataryfowych" - dodał wiceminister.

Zwrócił uwagę, że mandat negocjacyjny umożliwia odstąpienie od pełnej liberalizacji w przypadku niektórych wrażliwych towarów.

"Do tej pory doszło do dwukrotnej wymiany ofert, ostatnia wymiana ofert miała miejsce w październiku ub.r. Według tych ofert, wzajemna eliminacja taryf ma dotyczyć 97% linii taryfowych, w tym liberalizacja z dniem wejścia w życie umowy przewidziana jest dla 87,5% produktów. W przypadku pozostałych rozpatrywane są okresy przejściowe maksymalnie do 10 lat" - wskazał Domagalski-Łabędzki.

d2hfs71

Dalsze negocjacje będą prowadzić do zawężania listy towarów, dodał.

"Jeżeli chodzi o cła importowe [dla sektora wydobywczo-energetycznego], TTIP pozostaje co do zasady neutralne, dlatego że obecne stawki celne na surowce energetyczne - w tym węgiel, gaz czy ropa - wynoszą 0%. Jednocześnie TTIP daje szanse na poprawę dostępu do amerykańskiego gazu łupkowego. Obecnie bariery regulacyjne na amerykańskim rynku ograniczają lub uniemożliwiają eksport gazu, który jest znacznie tańszy niż w Europie. Stanowisko Polski jest takie, żeby zawrzeć oddzielny rozdział poświęcony sprawom energetycznym" - powiedział także wiceminister.

Po tym, jak pod koniec lutego br. w Brukseli zakończyła się 12. runda negocjacji w sprawie umowy TTIP, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił, że umowa ta powinna zawierać jak najmniej ograniczeń w handlu.

  1. runda negocjacji ma odbyć się 25-29 kwietnia w Nowym Jorku. (ISBnews)
d2hfs71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfs71