Trwa ładowanie...

Donald Tusk mówi tak dla nowej opłaty abonamentowej

Premier Donald Tusk zgodził się, aby dalej prowadzić prace nad ustawą medialną, która ma zastąpić stary abonament radiowo-telewizyjny nową opłatą audiowizualną. Poinformował o tym minister kultury Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Tok FM.

Share
Donald Tusk mówi tak dla nowej opłaty abonamentowej
Źródło: Thinkstockphotos
d134lpm

Ministerstwo Kultury zakończyło już prace nad założeniami nowej ustawy medialnej i do końca wakacji przedstawi do konsultacji sejmowym ekspertom. Minister Bogdan Zdrojewski zapowiedział wprowadzenie opłaty audiowizualnej, co oznacza zniesienie abonamentu i obowiązków z nim związanych.

Zadaniem Sejmu będzie teraz ustalenie, która z proponowanych form jest zgodna z prawem. Propozycje są dwie: opłata miałaby być włączona w rachunek za prąd albo ściągana na podstawie bazy adresów pocztowych poszczególnych gospodarstw domowych.

Wciąż jednak nie wiadomo, jak wysoka miałaby być ta opłata. Bogdan Zdrojewski zadeklarował jedynie, że będzie ona niższa od obecnego abonamentu rtv.

d134lpm

Sprawę opłaty audiowizualnej popiera od dawna Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wielokrotnie zaznaczał, że jego zdaniem mogłaby być ona niższa od aktualnej wysokości abonamentu. Według jego wizji opłata powinna być pobierana od każdego gospodarstwa domowego, z pominięciem osób ustawowo zwolnionych, za samo prawo do korzystania z usługi, jaką jest program mediów publicznych. Na wysokość opłaty nie miałaby wpływu liczba odbiorników w domu.

Przewodniczący KRRiT nie ma złudzeń, że nowe zasady szybko nie wejdą w życie. Chociaż deklaruje, że ze strony rady istnieje pełne wsparcie dla projektów, które ustabilizują finanse mediów publicznych, to ma świadomość, że prace legislacyjne mogą się przeciągać.

- Chciałbym, aby nowy system finansowania mediów publicznych został wprowadzony z początkiem 2015 roku. Mam jednak świadomość, że ze względów formalnych, związanych m.in. z długim okresem potrzebnym na konsultacje ustawy oraz jej uchwalenie, może być to termin trudny do realizacji - powiedział Wirtualnym Mediom Jan Dworak.

d134lpm

Podziel się opinią

Share
d134lpm
d134lpm