Dopłaty dla hodowców trzody. Nowe przepisy od 2025 r.
Od 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania wpływu na środowisko, które obejmą cały łańcuch dostaw firm. W wyniku tych zmian proponowany jest nowy ekoschemat zapewniający wsparcie finansowe dla wszystkich uczestników rynku.
Jak podaje portal topagrar.pl, nowe przepisy wprowadzą obowiązek raportowania wpływu na środowisko dla dużych przedsiębiorstw, nie tylko w odniesieniu do ich własnej działalności, ale również całego łańcucha dostaw, w tym redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny jak 10 lat temu. Tak się kończy wojna dyskontów
Oznacza to, że koszty związane z wprowadzeniem tych zmian poniosą wszyscy uczestnicy rynku, w tym rolnicy i przetwórcy. Aby złagodzić te obciążenia, proponowany jest nowy ekoschemat "Płatność za redukcję emisji gazów cieplarnianych w wysokiej jakości produkcji zwierzęcej", który miałby działać obok obecnego programu - Dobrostan zwierząt w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Proponowany ekoschemat ma za zadanie wspierać rolników, aby mieli szansę dostosować się i swoje gospodarstwa do nowych regulacji. Regulacje i obowiązki będą ich obejmowały pośrednio jako dostawców żywca lub mleka do przetwórstwa. Jeśli nie dostosują się do nowych wymogów redukcji emisji będą stale ponosić tego konsekwencje.
– Rolnicy którzy nie podejmą działań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, napotkają poważne trudności w dostępie do finansowania lub będą mieli gorsze warunki od tych którzy podejmą działania na rzecz ograniczenia emisji – czytamy w apelu przytoczonym przez portal, pod którym podpisała się cała Rada Sektora Wołowiny, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych i Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny w rozmowie z portalem podkreśla, że polscy hodowcy już realizują część zrównoważonych praktyk, takich jak uczestnictwo w systemach jakości (QMP, PQF czy QAFP) i ograniczenie zużycia antybiotyków w hodowli.
– W ramach projektu "Paszportyzacja polskiej żywności" chcemy żeby były wdrożone rozwiązania zwiększające zaufanie, transparentność, ale przede wszystkim pozycję i markę polskiego sektora wołowiny – dodaje Zarzecki.
Ekspert podkreśla, że jeśli wdrożony zostanie zarówno system, jak i sam ekoschemat to otrzymamy jako znaczący producent wołowiny w UE i na świecie szansę dołączenia do tych listy krajów w UE, które uwzględniają w swoich strategiach redukcję gazów cieplarnianych.
– To będzie budowało naszą przewagę konkurencyjną na rynkach UE, ale również światowych. Możemy powtórzyć sukces Ekoschematu Dobrostan zwierząt. Potrzebna jest jedynie wola polityczna, żeby to zrobić – podkreśla Zarzecki.