Dostał wezwanie od wojska do oddania auta. "To normalne działanie"

Pan Piotr, mieszkaniec Białegostoku, otrzymał zawiadomienie od wojska polskiego. W piśmie poinformowano go o potencjalnym zarekwirowaniu jego auta typu SUV. "Fakt" sprawdził, o co chodzi. Okazuje się, że armia szuka informacji o posiadaczach samochodów typu Toyota RAV4, by w razie wojny móc je zarekwirować.

Armia robi rekonesans i spisuje samochody, które mogą się przydać w razie ataku Rosji na Ukrainę
Armia robi rekonesans i spisuje samochody, które mogą się przydać w razie ataku Rosji na Ukrainę
Źródło zdjęć: © East News | Lukasz Piecyk/REPORTER
oprac. KKG

Jak informuje dziennik, na razie armia robi rekonesans i spisuje samochody, które mogą się przydać w razie ataku Rosji na Ukrainę. O widmie wojny piszą media od wielu tygodni.

Pismo od wojska nie oznacza zatem automatycznego zarekwirowania pojazdu. Gazeta przytacza treść powiadomienia: "informujemy o wszczęciu postępowania w sprawie przeznaczenia jego samochodu do oddania w używanie na rzecz I Podlaskiej Brygady Terytorialnej w Białymstoku w ramach świadczeń rzeczowych planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny przez okres do czasu ustania potrzeby użytkowania".

Ukraińcy gotowi na atak Rosji. Napięta sytuacja na terenach przygranicznych

Jak tłumaczy rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej, z którym rozmawiał "Fakt", wysyłanie takich pism to "szykowanie się na czarny scenariusz".

- Takie działanie jest absolutnie normalną, standardową i oczekiwaną postawą także w sytuacji długotrwałego pokoju. Decyzje o wysyłaniu podobnych pism były podejmowane od lat – tłumaczy Marek Pietrzak. - Jeśli samochód, który został przewidziany do pełnienia jakiejś konkretnej funkcji, zepsuł się czy zestarzał, to na jego miejsce poszukiwany jest nowy. Taka Toyota RAV4 może być w trakcie konfliktu wykorzystywana w różnych celach, na przykład do podróży oficerów między sztabami wyjaśnia.

Jak czytamy w dzienniku, wojsko ma prawo przejąć samochód i inne dobra materialne na określonych warunkach. Jak informuje na swoich stronach armia, świadczenia rzeczowe polegają na: oddaniu w używanie posiadanych nieruchomości (np. budynków, parkingów, pomieszczeń magazynowych, hal) i rzeczy ruchomych (aut, przyczep, naczep, wszelkiego rodzaju maszyn) na cele przygotowania obrony Państwa.

Obowiązek ten dotyczy także przedsiębiorców, ale też tzw. zwykłych obywateli w szczególnej sytuacji ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Źródło artykułu:WP Finanse
wojnarosjaukraina

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2462)