Drastyczny wzrost opłat sądowych. Resort Ziobry wyjaśnia, skąd podwyżki

Było 600 zł, będzie 2000 zł. Tyle wkrótce będzie wynosić opłata stała za wniosek rozwodowy. Drastyczny wzrost nastąpi także w przypadku innych opłat sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że chodzi o dostosowanie wysokości opłat do realiów oraz o odciążenie sędziów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za sprawy sądowe zapłacimy dużo więcej
Za sprawy sądowe zapłacimy dużo więcej (Agencja Gazeta, Fot: Jacek Babiel)
WP

Zbigniew Ziobro po cichu forsuje drakońskie podwyżki opłat sądowych, korzystając z zamieszania, jakie wywołuje spór o reformę sądownictwa.

Resort Zbigniewa Ziobry przekonuje, że Polacy zarabiają coraz więcej, a w sądach obowiązują stare, "niedostosowane do rzeczywistości" opłaty.

Z punktu widzenia przeciętnego obywatela, najbardziej drastyczna podwyżka dotyczy opłaty stałej przy sprawach rozwodowych. Obecnie wynosi 600 zł, ale teraz będzie to aż 2000 zł.

WP

Czy w ten sposób Zbigniew Ziobro chce zniechęcić Polaków do rozwodów? Ministerstwo Sprawiedliwości nic o tym nie mówi, ale przekonuje, że zmiany przyspieszą postępowania przed sądam cywilnymi.

Wideo: burzliwe posiedzenie komisji sprawiedliwości. Budka składa zawiadomienie na Piotrowicza

WP

Podstawowa opłata sądowa od pisma podlegającego opłacie wzrośnie z 30 zł do 100 zł. Także 100 zł będzie wynosić opłata podstawowa w sprawach spadkowych, gospodarczych czy dotyczących ksiąg wieczystych.

Resort Ziobry wprowadza też opłatę 100 zł za pisemne uzasadnienie wyroku. Obecnie za to się w ogóle nie płaci.

Jak ministerstwo uzasadnia tę opłatę? W piątkowym "Fakcie" czytamy, że według resortu Polacy obecnie często składają wnioski o pisemne uzasadnienie wyroku, niezależnie od tego, czy jest to do czegoś potrzebne, czy nie. Ma to powodować odciąganie sędziów od ważniejszych spraw.

WP

Drastyczny wzrost opłat dotknie też polskie firmy. Zgodnie z propozycją Zbigniewa Ziobry, spółki zapłacą aż 5000 zł za pozew o rozwiązanie spółki lub wyłączenie wspólnika. Obecnie opłata wynosi 2000 zł.

Dwu- a nawet trzykrotnie więcej trzeba będzie zapłacić za pozew zbiorowy.

Informacje o drastycznym wzroście opłat sądowych wzbudziły protesty. Krytycy tych zmian wskazują, że utrudnią one zwykłym obywatelom dochodzenie swoich spraw przed sądami.

WP
Polub WP Finanse
WP
WP