Trwa ładowanie...

Drastyczny wzrost opłat sądowych. Resort Ziobry wyjaśnia, skąd podwyżki

Było 600 zł, będzie 2000 zł. Tyle wkrótce będzie wynosić opłata stała za wniosek rozwodowy. Drastyczny wzrost nastąpi także w przypadku innych opłat sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że chodzi o dostosowanie wysokości opłat do realiów oraz o odciążenie sędziów.

Drastyczny wzrost opłat sądowych. Resort Ziobry wyjaśnia, skąd podwyżkiŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jacek Babiel
d2j8hpc
d2j8hpc

Zbigniew Ziobro po cichu forsuje drakońskie podwyżki opłat sądowych, korzystając z zamieszania, jakie wywołuje spór o reformę sądownictwa.

Resort Zbigniewa Ziobry przekonuje, że Polacy zarabiają coraz więcej, a w sądach obowiązują stare, "niedostosowane do rzeczywistości" opłaty.

Z punktu widzenia przeciętnego obywatela, najbardziej drastyczna podwyżka dotyczy opłaty stałej przy sprawach rozwodowych. Obecnie wynosi 600 zł, ale teraz będzie to aż 2000 zł.

Czy w ten sposób Zbigniew Ziobro chce zniechęcić Polaków do rozwodów? Ministerstwo Sprawiedliwości nic o tym nie mówi, ale przekonuje, że zmiany przyspieszą postępowania przed sądam cywilnymi.

Wideo: burzliwe posiedzenie komisji sprawiedliwości. Budka składa zawiadomienie na Piotrowicza

Podstawowa opłata sądowa od pisma podlegającego opłacie wzrośnie z 30 zł do 100 zł. Także 100 zł będzie wynosić opłata podstawowa w sprawach spadkowych, gospodarczych czy dotyczących ksiąg wieczystych.

d2j8hpc

Resort Ziobry wprowadza też opłatę 100 zł za pisemne uzasadnienie wyroku. Obecnie za to się w ogóle nie płaci.

Jak ministerstwo uzasadnia tę opłatę? W piątkowym "Fakcie" czytamy, że według resortu Polacy obecnie często składają wnioski o pisemne uzasadnienie wyroku, niezależnie od tego, czy jest to do czegoś potrzebne, czy nie. Ma to powodować odciąganie sędziów od ważniejszych spraw.

Drastyczny wzrost opłat dotknie też polskie firmy. Zgodnie z propozycją Zbigniewa Ziobry, spółki zapłacą aż 5000 zł za pozew o rozwiązanie spółki lub wyłączenie wspólnika. Obecnie opłata wynosi 2000 zł.

Dwu- a nawet trzykrotnie więcej trzeba będzie zapłacić za pozew zbiorowy.

Informacje o drastycznym wzroście opłat sądowych wzbudziły protesty. Krytycy tych zmian wskazują, że utrudnią one zwykłym obywatelom dochodzenie swoich spraw przed sądami.

d2j8hpc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j8hpc