Drogie jak diabli użytkowanie wieczyste
Od kilku lat w Warszawie regularnie podnoszone są opłaty za użytkowanie wieczyste. Podwyżki dochodzą nawet do 1000 proc. Jak podaje "Polskie Radio" Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" przygotowało projekt nowelizacji ustawy, który mógłby ukrócić takie praktyki.
15.04.2014 | aktual.: 15.04.2014 10:03
Problem ten dotyczy z resztą nie tylko stolicy. Na terenie całego kraju gminy podnoszą opłaty za użytkowanie wieczyste. Zdarza się, że nowe stawki są wyższe nawet o tysiąc procent od tych, które obowiązywały rok wcześniej. Dotyczy to wielu osób, bo wbrew temu, co się powszechnie sądzi, na zasadzie użytkowania wieczystego funkcjonują domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne, biurowce i magazyny.
- W niektórych dzielnicach Warszawy właściciele mieszkań i garaży będą musieli zapłacić o ponad tysiąc procent więcej – tłumaczy dla "PR" Daniel Alain Korona prezes Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste".
Urzędnicy swoje decyzje tłumaczą tym, że wzrasta wartość gruntów, stąd opłaty powinna wzrosnąć. Do tego przez wiele lat nie były one w ogóle podnoszone, dlatego w niektórych przypadkach wzrost bywa aż tak drastyczny. Ile wynosi opłata za użytkowanie wieczyste? Wszystko zależy od kategorii gruntu, na którym stoi nieruchomość. W sytuacji, kiedy wykorzystywana jest ona na cele mieszkaniowe podstawowa stawka to 1 proc., turystyczne 2 proc., zaś cele komercyjne to 3 proc.
Prezes stowarzyszenia "Wieczyste" uważa, że sposób w jaki gminy dokonują aktualizacji stawek opłat jest absurdalny i niezrozumiały. Daniel Korona jest zdania, że wycena może być niezgodna z prawem, bo nieruchomości o różnym statusie traktowanie są tak samo. Do tego metodologia jest wątpliwa i niejasna. - Często polega na porównaniu działek czy nieruchomości z okolicznych dzielnic, gdzie rozpiętość w wycenach wynosi nawet kilka tysięcy zł. To nie pozwala obiektywnie i rzetelnie określić ceny danej nieruchomości - mówi dla "PR" Korona.
Czy nowe prawo pomoże?
Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, który przewiduje koniec z horrendalnymi opłatami. Jednym z głównych założeń jest obniżenie opłat za grunty przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową do poziomu 0,3 proc. To oznacza, że byłaby ona taka sama jak obecna stawka dla gruntów, które trafią pod zabudowę oświatową czy sakralną.
Jedną z istotniejszych propozycji jest też zapis umożliwiając każdemu właścicielowi mieszkania indywidualne przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Dziś jest to nieco utrudnione ze względu na skomplikowany proces.