Dwa miliony zł z Unii na rozwój firm franczyzowych w Polsce

Polska Agencja Przedsiębiorczości przekaże w 2010 r. prawie 2 mln zł na rozwój rynku franczyzy w Polsce. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z Unii Europejskiej i zostaną wydane na szkolenia prowadzone w ramach programu "Franczyza szansą na rozwój polskich przedsiębiorstw".

Franczyza to system prowadzenia działalności gospodarczej, oparty na współpracy kilku firm. Jedna z nich, będąca autorką pomysłu na biznes, przekazuje kooperantom know how, czyli kompleksową wiedzę i wsparcie w prowadzeniu firm przez kooperantów oraz prawo do używania jej znaku firmowego.

Jak poinformowała firma konsultingowa PROFIT system, program "Franczyza szansą na rozwój polskich przedsiębiorstw" będzie realizowany w okresie od stycznia do grudnia 2010 r. W tym czasie odbędzie się 21 szkoleń dla franczyzobiorców w największych polskich miastach oraz dwa szkolenia, w Warszawie i Katowicach, dla franczyzodawców. Weźmie w nim udział 525 osób zatrudnionych w małych i średnich firmach albo prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

70 proc. kosztów szkoleń pokryją dotacje unijne, pozostałą część zapłacą ich uczestnicy. Nauka ma dotyczyć m.in.: kosztów inwestycji, zarządzania personelem, procesu sprzedaży i prowadzenia negocjacji, szacowania spodziewanych dochodów, zapisów umowy franczyzy.

Według raportu opracowanego przez PROFIT system, w 2008 r. przybyło w Polsce 4,4 tys. małych i średnich firm działających na licencji franczyzowej. Mimo kryzysu ich liczba nadal rośnie i - według szacunków zamieszczonych w raporcie - do stycznia 2010 r. przybędzie kolejne 3,5 tys. franczyzowych sklepów i punktów usługowych, w których pracę znajdzie ok. 30 tys. osób. Z raportu wynika też, że od 2004 r. stale przybywa dawców licencji. W efekcie na polskim rynku działa obecnie 480 systemów franczyzowych. PROFIT system szacuje, że do połowy 2010 r. ich liczba powiększy się o kolejne 80.

Z raportu wynika, że tylko 15 proc. firm franczyzowych jest zamykanych w ciągu pięciu pierwszych lat prowadzenia działalności. Natomiast - według danych GUS - w tym samym czasie upadłość ogłasza 75 proc. zwykłych przedsiębiorców.

Źródło artykułu:PAP
uniafranczyzadotacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)