Trwa ładowanie...
d3r4ehd

DWL: zakończenie obrad komitetu Finabel (komunikat)

...

Share
d3r4ehd

26.04. Warszawa - DWL informuje:

26 kwietnia 2012 roku (czwartek) w Warszawie zakończyło się trzydniowe posiedzenie Komitetu Dowódców Wojsk Lądowych krajów europejskich Finabel.

W ostatnim dniu obrad Główni Eksperci Wojskowi (Principal Military Experts - PME) i ich asystenci spotkali się w siedzibie Dowództwa Wojsk Lądowych w warszawskiej Cytadeli. Goście zapoznali się z prezentacją poświęconą obecnej strukturze oraz koncepcji rozwoju polskich Wojsk Lądowych w okresie 2012 - 2022. Referujący, pułkownik Dariusz Parylak z Zarządu Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych (G-5), zwrócił uwagę na konieczność dostosowania planów modernizacyjnych do wyzwań zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego. Zaprezentował koncepcję modernizacji technicznej, technologicznej i strukturalnej Wojsk Lądowych przy uwzględnieniu dalszego procesu profesjonalizacji całych sił zbrojnych.

d3r4ehd

W trakcie dyskusji moderowanej przez szefa Zarządu G-5 Dowództwa Wojsk Lądowych pułkownika Piotra Żurawskiego, poruszono szereg kwestii związanych z funkcjonowaniem wojsk lądowych państw europejskich. Zastanawiano się, jak skutecznie pozyskiwać kandydatów do służby wojskowej w sytuacji, gdy konieczne jest stworzenie oferty konkurencyjnej w stosunku do cywilnego rynku pracy. Dyskutowano także nad kwestiami związanymi z ekspedycyjnym charakterem współczesnych operacji pokojowych i stabilizacyjnych. Dużą część tego panelu poświęcono zagadnieniom związanym z procesem modernizacji technicznej i kosztami, jakie ten proces generuje.

W drugiej części dnia grupa ekspertów udała się do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej (1 WBP), gdzie przygotowano dynamiczny pokaz działania komponentu lądowo-powietrznego. Goście obserwowali działanie żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w terenie zurbanizowanym z wykorzystaniem śmigłowców W-3 Sokół. Wizyta w 1 WBP była ostatnim etapem, trwającego od 24 kwietnia, dorocznego posiedzenia Komitetu Dowódców Wojsk Lądowych Finabel.


Gen. broni Zbigniew Głowienka, dowódca Wojsk Lądowych: "Cieszę się, że tegoroczne spotkanie Komitetu Dowódców Wojsk Lądowych Finabel odbyło się w Warszawie. Był to ostatni akcent mojego przewodnictwa w tym ważnym gremium. Gdy obejmowałem funkcję w kwietniu 2011 roku, przyjąłem kilka priorytetów. Zamierzałem między innymi doprowadzić do poszerzenia naszego grona oraz popularyzacji idei Fiinabel-u. Dziś z satysfakcją mogę stwierdzić, że większość celów zdołaliśmy osiągnąć. W czasie posiedzenia plenarnego do Komitetu oficjalnie przystąpili nasi czescy przyjaciele. W charakterze obserwatora na spotkaniu wystąpili koledzy z Łotwy. Cieszy mnie też, że Finabel stał się pełnoprawnym partnerem dla takich instytucji jak Europejska Agencja Obrony, czy Komitet Wojskowy Unii Europejskiej. W czasie polskiej prezydencji udało się spopularyzować idee Finabelu, jako niepolitycznego, a w pełni wojskowego forum wymiany poglądów, jak również wypracowywania konkretnych rozwiązań praktycznych do współdziałania między jego
uczestnikami. Nasz Komitet pozwala w partnerskim dyskursie wypracować konkretne propozycje działań. Pozwalają one następnie optymalizować funkcjonowanie naszych Wojsk Lądowych w takich strukturach, jak Grupy Bojowe. Celem długofalowym jest doprowadzenie do tego, by Finabel zrzeszał w swoim gronie wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Przyjęcie Czech i aspiracja zgłoszona przez Łotwę są dobrym tego przykładem. Mam nadzieję, że mój następca - generał broni Ariton Ionita, będzie kontynuował ten proces z sukcesami".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d3r4ehd

Podziel się opinią

Share
d3r4ehd
d3r4ehd