Trwa ładowanie...

Dyrektor sportowy Cracovii i były prezes Ruchu Chorzów zatrzymani w sprawie korupcji. Trwa przesłuchanie

Katowicka prokuratura przesłuchuje Mirosława M., dyrektora sportowego Cracovii Kraków i byłego wiceprezesa Ruchu Chorzów, a także Dariusza S. - byłego prezesa i byłego udziałowca Ruchu. Obaj zostali zatrzymani przez ABW pod zarzutem korupcji. W czasach pracy w Ruchu mieli wręczyć 72 tys. łapówki szefowi urzędu skarbowego w Sosnowcu.

Dyrektor sportowy Cracovii i były prezes Ruchu Chorzów zatrzymani w sprawie korupcji. Trwa przesłuchanieŹródło: East News
d4ak7cv
d4ak7cv

M. był w przeszłości znanym piłkarzem, byłym wiceprezesem i długoletnim działaczem Ruchu Chorzów. S. do lipca ubiegłego roku był prezesem tego klubu, a w przeszłości także udziałowcem Ruchu.

Prokuratura na razie nie ujawnia szczegółów stawianych obu mężczyznom zarzutów. - Wciąż trwają czynności z udziałem podejrzanych. Po ich zakończeniu zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego stosowania środków zapobiegawczych - powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Ireneusz Kunert.

Dziewięć osób z zarzutami

M. i S. to kolejni zatrzymani w śledztwie dotyczącym korupcji w Pierwszym Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu. W całej sprawie - poza byłym naczelnikiem tego urzędu - zarzuty usłyszało osiem osób, wśród nich prezes innego klubu piłkarskiego - Zagłębie Sosnowiec.

M. był wiceprezesem spółki Ruch Chorzów SA oraz Fundacji Ruch Chorzów do kwietnia 2017 roku, obecnie jest dyrektorem sportowym w Cracovii. Dariusz S. w przeszłości również związany był z Fundacją Ruchu Chorzów oraz ze spółką Ruch Chorzów SA.

d4ak7cv

- Zgodnie z ustaleniami śledztwa zatrzymani mieli udzielić naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu korzyści majątkowych o łącznej wartości 72 tys. zł. Przekazane korzyści majątkowe miały związek z funkcjonowaniem Fundacji Ruchu Chorzów oraz Ruchu Chorzów SA. Do popełnienia tych czynów miało dojść od marca 2015 roku do kwietnia 2016 roku - podał Dział Prasowy PK.

W całym śledztwie prokuratorskie zarzuty usłyszało dziewięć osób. Trzy z nich są aresztowane. B. naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego Marcinowi K. (po zatrzymaniu został odwołany ze stanowiska) przedstawiono zarzuty popełnienia 30 przestępstw. Łączna kwota korzyści majątkowych, jakie miał przyjąć, przekracza 600 tys. zł.

Bilety na mecz w ramach łapówki?

Wśród podejrzanych jest m.in. prezes klubu piłkarskiego Zagłębie Sosnowiec Marcin Jaroszewski (zgodził się na podawanie pełnych danych) i przedsiębiorca Piotr D. Ten ostatni jest podejrzany o wręczenie naczelnikowi korzyści majątkowej, a prezes Zagłębia o to, że obiecał urzędnikowi korzyść majątkową w postaci dwóch biletów na mecz Legia Warszawa - Ajax Amsterdam. Biletów ostatecznie nie przekazał. Obaj zostali zwolnieni za poręczeniem majątkowym.

Postępowanie toczy się od października 2016 roku. Prokuratura nie ujawnia szczegółów, nie wiadomo, za co konkretnie miały być wręczane łapówki lub obietnica korzyści majątkowej. Jak podaje PK, śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Za zarzucane byłemu naczelnikowi urzędu skarbowego przestępstwa może grozić kara do 10 lat więzienia. Pozostałym zatrzymanym może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

d4ak7cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ak7cv