Trwa ładowanie...
fundusze ue
+1

Dzięki pieniądzom z UE uniknęliśmy recesji

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o opublikowanym we wtorek raporcie MSZ dotyczącym 10. rocznicy naszego członkostwa w Unii Europejskiej:

Share
Dzięki pieniądzom z UE uniknęliśmy recesji
Źródło: Thinkstockphotos
dn4we6h

- Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wymogło na naszej gospodarce dościganie krajów rozwiniętych. Gdybyśmy nie wstąpili do UE, bylibyśmy krajem peryferyjnym.

Fakt naszego członkostwa w UE odcisnął bardzo pozytywne piętno na polskiej gospodarce. Dzięki niemu uniknęliśmy recesji w okresie kryzysu, który rozpoczął się w 2008 roku. Zawdzięczamy to w dużej mierze środkom unijnym, których jesteśmy beneficjentem. Dzięki pieniądzom unijnym nie mieliśmy też głębokiego spadku inwestycji w okresie kryzysu.

Polska uniknęła recesji nie tylko dzięki funduszom, ale również dzięki rozwojowi eksportu i pozyskaniu nowych partnerów handlowych.

dn4we6h

Zgadzam się z raportem, że gdyby Polska nie przystąpiła do UE, to PKB naszego kraju na osobę byłoby znacznie niższe, na pewno wyniosłoby poniżej średniej UE. Jesteśmy na ścieżce doganiania krajów zachodnich, i to jeszcze potrwa.

Spadek bezrobocia zawdzięczamy jednak nie tylko pieniądzom z UE, dzięki którym powstało wiele miejsc pracy w różnych sektorach gospodarki, ale także otwarciu zagranicznych rynków pracy i emigracji zarobkowej Polaków. Przypuszczam, że w większości przypadków oni już nie wrócą do kraju. I to na pewno negatywnie odbije się na naszej gospodarce za jakiś czas, gdyż jesteśmy społeczeństwem starzejącym się.

dn4we6h

Podziel się opinią

Share
dn4we6h
dn4we6h