Dzięki wyższej wydajności instalacji hyrdokrakingu Lotos zyska ponad 100 mln zł rocznie (opis)
22.03. Warszawa (PAP) - Największa instalacja zbudowana przez Grupę Lotos w ramach Programu 10+, hydrokraking MHC, produkuje więcej wysokiej jakości paliw niż przewidywał projekt,...
22.03. Warszawa (PAP) - Największa instalacja zbudowana przez Grupę Lotos w ramach Programu 10+, hydrokraking MHC, produkuje więcej wysokiej jakości paliw niż przewidywał projekt, co oznacza dla spółki dodatkowe korzyści w wysokości ponad 100 mln zł rocznie - poinformowała firma w komunikacie.
Zgodnie z planami projektowymi konwersja, czyli pozyskiwanie z najcięższych frakcji ropy naftowej wysokowartościowych produktów, takich jak oleje napędowe, benzyny, LPG, miała wynosić dla instalacji hydrokrakingu MHC 60 procent (pozostałe 40 procent to nieprzereagowany olej - hydrowax). Obecnie, jak podał Lotos, pozyskanie paliw z instalacji przekracza 80 procent i nadal rośnie.
"Dziś możemy pracować z konwersją ok. 85 proc., przerabiając bardzo ciężki wsad, co przełoży się na dodatkowe miliony złotych dochodu w tym roku" - poinformował cytowany w komunikacie Dariusz Kruk, kierownik zakładu hydrokrakingu rafinerii Grupy Lotos.
Specjaliści z Lotosu zmienili proces technologiczny, przerabiając ponownie hydrowax, który według projektu miał być w całości sprzedawany.
"Hydrowax, podobnie jak ciężki olej opałowy, to produkt o tzw. ujemnej marży, czyli tańszy niż ropa naftowa. Obecnie przerabiany jest na wysokomarżowe produkty" - poinformowała spółka.
"Konwersja 85 proc. oznacza, że nadal 15 proc. produkcji hydrokrakingu MHC to hydrowax. Ale ta pula tego niskowartościowego produktu również nie jest sprzedawana, ale prawie w całości przerabiana na innych instalacjach (drugim hydrokrakingu oraz destylacji próżniowej) - na wysokiej jakości paliwa oraz bazy olejowe, których jakość jest wyższa od dotychczas produkowanych. Na sprzedaży tych baz uzyskuje się bardzo wysokie marże, często wyższe niż na sprzedaży paliw" - napisano w raporcie. (PAP)
morb/ osz/