Dzięki zamówieniom eksportowym wskaźnik PMI wzrósł do 53,4 pkt
Wskaźnik PMI Polskiego Sektora Przemysłowego wzrósł w październiku br. do 53,4 pkt z 53,1 pkt we wrześniu br. - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych banku HSBC i firmy Markit Economics. W komunikacie wskazano na rekordowy wzrost liczby zamówień eksportowych.
04.11.2013 | aktual.: 04.11.2013 17:17
Z informacji wynika, że liczba nowych zamówień eksportowych otrzymanych przez polskich producentów wzrosła w październiku piąty miesiąc z rzędu. Jest to najdłuższy okres wzrostu od niemal dwóch i pół roku.
"Ponadto tempo tego wzrostu zdecydowanie przyspieszyło do najszybszego w historii badań rozpoczętych w czerwcu 1998 roku. Tempo wzrostu całkowitych nowych zamówień - krajowych i eksportowych - było także szybsze w porównaniu do września i zarejestrowało drugi najszybszy poziom od dwóch i pół roku" - napisano w komunikacie.
Według komunikatu zamówień eksportowych wspiera zarówno dalszy wyraźny wzrost całkowitej liczby nowych zamówień, jak i wielkość produkcji. "Producenci dostosowali się do większych obciążeń produkcyjnych zwiększając w znacznym tempie poziom zatrudnienia i ilość zakupionych środków produkcji, co w rezultacie doprowadziło do dalszego spadku zaległości" - zaznaczono w komunikacie.
Zgodnie z informacją w październiku wyraźnie wzrosła wielkość produkcji. "Aby sprostać rosnącym wymaganiom produkcyjnym trzeci miesiąc z rzędu firmy zwiększyły poziom zatrudnienia. Tempo tworzenia nowych miejsc pracy zmalało w porównaniu do września, nadal pozostało jednak wyraźne i wpłynęło na dalszy spadek zaległości produkcyjnych, które zmalały w najszybszym tempie od maja" - zaznaczono.
Ponadto w październiku dziewiętnasty miesiąc z rzędu spadła ilość magazynowanych środków produkcji w polskim sektorze przemysłowymi to w tempie szybszym niż w poprzednim miesiącu. Spadek ten, w połączeniu z wyraźnym wzrostem liczby nowych zamówień, doprowadził do dalszego widocznego wzrostu zakupionych środków produkcji.
Tempo wzrostu zakupów pozostało wyraźne z perspektywy danych historycznych i doprowadziło do dalszego wydłużenia czasu dostaw. Październikowe dane pokazały także szybsze tempo inflacji kosztów produkcji, która odnotowała najwyższy poziom od szesnastu miesięcy. Firmy informowały w szczególności o wyższych cenach papieru oraz większych obciążeniach podatkowych. Pomimo tego inflacja kosztowa pozostała słabsza od średniej z badań długoterminowych.
"Z kolei ceny wyrobów gotowych zmalały jedenasty miesiąc z rzędu, co producenci najczęściej uzasadniali dużą presją konkurencyjną" - dodano.
W komunikacie wyjaśniono, że HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50.0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.