Trwa ładowanie...

Dziennie na lotniskach w UE ginie 10 tys. bagaży

- Na lotniskach Unii Europejskiej codziennie ginie ok. 10 tys. bagaży pasażerów - powiedział unijny komisarz ds. transportu Antonio Tajani. Nie wykluczył wzmocnienia unijnych regulacji w zakresie odpowiedzialności przewoźników lotniczych za bagaż.

Dziennie na lotniskach w UE ginie 10 tys. bagażyŹródło: Jupiterimages
d2iu8d2
d2iu8d2

Tajani za "nie do zaakceptowania" uznał fakt, że codziennie na świecie ginie pasażerom blisko 90 tys. bagaży; ich liczba spadła co prawda z 42,4 mln w 2007 roku do 32,8 mln w 2008 r. Większość pasażerów po jakimś czasie odzyskuje bagaż, jednak bezpowrotnie traci go jeden na 3 tys. pasażerów.

Jeśli chodzi o UE, to z danych Europejskiego Stowarzyszenia Linii Lotniczych AEA za sezon zimowy 2008/2009 wynika, że bagaż traci 13 na 1000 pasażerów.

- Praktycznie połowa przypadków związanych z utratą bagażu dotyczyła w 2008 r. lotów z przesiadką. Ta liczba spadła znacząco w porównaniu z rokiem 2007 (61%) - zwrócił uwagę komisarz.

Przyznając, że spadek liczby gubionych przez linie lotnicze bagaży jest pozytywnym zjawiskiem, podkreślił, że "problem istnieje". - W UE 15% zagubionych bagaży nie jest zwracanych właścicielom w ciągu 48 godzin - powiedział. Jego zdaniem powodów może być wiele: od zwykłych kradzieży, przez pomyłki i zaniedbania służb lotniskowych, po złą organizację pracy.

d2iu8d2

Tajani dodał, że pasażerowie często muszą toczyć boje o należne im odszkodowanie za opóźniony, zniszczony lub utracony bagaż w maksymalnej wysokości 1100 euro. Przysługuje ono na mocy unijnego rozporządzenia z 2002 r.

KE ma jesienią rozpocząć szerokie konsultacje społeczne, na podstawie których w połowie przyszłego roku zaproponuje wstępnie działania na rzecz wzmocnienia w UE ochrony praw pasażerów, w tym dotyczących bagażu. Propozycje KE będą zależały od wyniku konsultacji - powiedział Tajani.

Michał Kot

d2iu8d2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iu8d2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj