Dziesiątki tysięcy seniorów ofiarami przestępstw. Coraz więcej sprawców trafia w ręce policji

Prawie 30 tysięcy osób powyżej 65. roku życia padło ofiarą przestępstw od stycznia do września tego roku - wynika z danych Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze wykrywają tylko połowę sprawców. Ale to i tak znaczna poprawa w porównaniu z rokiem 2016.

Dziesiątki tysięcy seniorów ofiarami przestępstw. Coraz więcej sprawców trafia w ręce policji
Źródło zdjęć: © Fotolia
Tomasz Sąsiada

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", który we wtorek podsumował policyjne dane, w ubiegłym roku wykrywalność sprawców wynosiła 44 proc., natomiast w tej chwili jest to już 52 proc. Wskaźnik ten najbardziej wzrósł w kategorii rozboje, kradzież i wymuszenia - z 60 do 72 proc.

W ciągu całego ubiegłego doszło w sumie do niemal 42 tys. przestępstw, których ofiarami padli seniorzy. To pierwsze takie dane policji, bo obowiązek zbierania informacji o wieku poszkodowanych został wprowadzony na koniec 2015 roku.

Z ubiegłorocznych statystyk wynika, że niemal 13 tys. przestępstw popełnianych na seniorach to kradzież rzeczy. Prawie 10 tys. stanowią włamania. Niecałe 6 tys. przestępst to oszustwa (na przykład podszywanie się pod wnuczka albo "pana z elektrowni").

Zobacz też: Reforma emerytalna. Rafalska: Przywrócenie wieku emerytalnego staje się faktem

W tym roku od stycznia do września seniorzy padli ofiarami 29 tys. przestępstw. Zakładając, że średnio na jeden kwartał przypada 10 tys. przestępstw, można prognozować, że na koniec roku będzie to liczba porównywalna z rokiem ubiegłym.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)