Trwa ładowanie...

Dziurawy program Czyste Powietrze. Skorzystasz, zapłacisz podatek

Dofinansowanie od rządu traktowane jest jako dodatkowy dochód, należy więc zapłacić podatek. Minister Henryk Kowalczyk już zapowiedział zmiany w przepisach. Najprawdopodobniej zaczną obowiązywać dopiero od przyszłego roku.

Dziurawy program Czyste Powietrze. Skorzystasz, zapłacisz podatekŹródło: East News, fot: MICHAL KOSC/REPORTER
dsskhwm
dsskhwm

O luce rządowej dotacji pisze "Fakt". Do dziennika zgłosił się czytelnik, który pomagał sąsiadce w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie na ocieplenie domu. Emerytka liczyła na pełne dofinansowanie, które w jej wypadku to blisko 48 tys. zł. Okazuje się jednak, że w przypadku otrzymania wsparcia, musiałaby odprowadzić podatek.

Dla fiskusa dotacja to po prostu dodatkowy dochód. W przypadku emerytki kwota do odprowadzenia to prawie 9 tys. zł.

Jak czytamy w "Fakcie", konieczność odprowadzenia podatku wynika z pośpiechu przy wprowadzaniu ustawy. Nikt nie wyłapał problemu na etapie projektu. Dziś minister Henryk Kowalczyk o luce w programie już wie i jak czytamy w dzienniku, zapowiada zmiany w prawie.

dsskhwm

Trzeba będzie na nie jednak poczekać prawdopodobnie do przyszłego roku.

Program Czyste Powietrze

Rządowy program ma pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza, które coraz bardziej doskwiera Polsce. Do powstawania smogu przyczyniają się m.in. przestarzałe piece. - Programem "Czyste Powietrze" dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów – zapowiadał przy starcie programu minister Henryk Kowalczyk, zachęcając Polaków do składania wniosków.

Program "Czyste Powietrze" będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Program "Czyste powietrze". Jak załapać się na pieniądze na termomodernizację

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Interesuje Cię temat smogu? Masz pytania? Skontaktuj się z nami przez platformę dziejesie.wp.pl

dsskhwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsskhwm