Trwa ładowanie...

E-myto za drogi dla każdego kierowcy

Za rok na wszystkich polskich autostradach może zostać wprowadzony system płatności elektronicznych. Dzięki temu nie trzeba będzie stać na bramkach - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

E-myto za drogi dla każdego kierowcyŹródło: Thinkstockphotos
d2lecom
d2lecom

Teraz postoje na kilku bramkach wydłużają czas podróży o 15-20 minut - wylicza dziennik.

Ale rząd zamierza rozwiązać ten problem. Resort transportu oraz GDDKiA chcą, by prywatne odcinki A1, A2 i A4 włączyć do państwowego viaTOLL w II poł. 2013 r.

Jak wyjaśnia "DGP", wówczas auta osobowe ze specjalnym urządzeniem (viaBOX) nie będą musiały zatrzymywać się na bramkach. Wystarczy, że przez nie przejadą, a opłata będzie potrącana ze specjalnego konta kierowcy. Takie rozwiązanie z powodzeniem działa już od lat w Hiszpanii, Francji czy Grecji.

Rzecznik resortu transportu Mikołaj Karpiński zdradza, że GDDKiA zaprosiła już do rozmów wszystkich koncesjonariuszy autostrad, pierwsze odbędą się w najbliższych dniach.

Jak podkreśla "DGP", start rozmów to dobra wiadomość dla firmy Kapsch, zarządzającej viaTOLL. Spółka zaproponowała bowiem kierowcom osobówek usługę umożliwiającą elektroniczne rozliczenia. Ale dotyczyło to tylko państwowych tras i zainteresowanie było minimalne.

d2lecom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lecom

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj