Trwa ładowanie...
dhxu9uy

EBC gotowy do działania jeśli będzie to konieczne - Draghi

06.02. Frankfurt (PAP/int.) - Europejski Bank Centralny jest gotowy do użycia dostępnych instrumentów, jeśli wzrośnie ryzyko dalszego spadku inflacji w strefie euro - poinformował...

Share
dhxu9uy

06.02. Frankfurt (PAP/int.) - Europejski Bank Centralny jest gotowy do użycia dostępnych instrumentów, jeśli wzrośnie ryzyko dalszego spadku inflacji w strefie euro - poinformował Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Draghi zasugerował, że decyzja w sprawie zmian w polityce monetarnej może zostać podjęta w marcu.

"Powodem tego, że dzisiaj powstrzymaliśmy się od decyzji zmian w polityce monetarnej była skala skomplikowania obecnej sytuacji w gospodarce strefy euro i konieczność zebrania dalszych informacji" - powiedział Draghi w trakcie konferencji prasowej po zakończeniu comiesięcznego posiedzenia Rady Prezesów EBC.

Europejski Bank Centralny znajdzie się w posiadaniu większej ilości informacji na temat kondycji gospodarki strefy euro w przyszłym miesiącu, po tym jak opublikowane zostaną kwartalne prognozy EBC - powiedział Draghi.

"Jesteśmy w pełni zdeterminowani aby utrzymywać wysoki poziom akomodacji monetarnej i podjąć dalsze zdecydowane działanie, jeśli będzie to konieczne" - oświadczył prezes EBC.

dhxu9uy

Inflacja w strefie euro wyniosła w styczniu 2014 r., w ujęciu rdr 0,7 proc. W październiku, gdy inflacja w strefie euro również znalazła się na poziomie 0,7 proc., EBC zdecydował się na obniżkę stóp proc.

"Napływające dane w pełni potwierdzają słuszność naszej decyzji utrzymywania akomodacyjnego nastawienia w polityce monetarnej tak długo, jak jest to konieczne" - powiedział Draghi.

Draghi powtórzył w czwartek, że Rada Prezesów EBC "wciąż oczekuje, że podstawowa stopa procentowa w strefie euro będzie pozostawała na obecnym lub niższym poziomie przez wydłużony okres czasu".

EBC pozostawił podstawowe stopy procentowe bez zmian po zakończeniu lutowego posiedzenia. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,25 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w listopadzie. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. (PAP)

wst asa/

dhxu9uy

Podziel się opinią

Share
dhxu9uy
dhxu9uy