Trwa ładowanie...
d3jzy3r

EBOR zainwestuje w Asseco South Eastern Europe 22 mln euro (opis)

2.6.Warszawa (PAP)- Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zaakceptował na szczeblu biznesowym inwestycję w Asseco South Eastern Europe (ASSE) na łączną kwotę 22 mln euro. ASEE...
Share
d3jzy3r

2.6.Warszawa (PAP)- Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zaakceptował na szczeblu biznesowym inwestycję w Asseco South Eastern Europe (ASSE) na łączną kwotę 22 mln euro. ASEE w najbliższym czasie może się zdecydować na ofertę skierowaną do inwestorów kwalifikowanych, po której nastąpiłby debiut spółki na GPW.

"Pozyskanie inwestora takiego, jak EBOR, który również jest znaczącym inwestorem w instytucjach finansowych w regionie, pozytywnie wpłynie na wizerunek ASEE oraz na możliwości biznesowe w Europie Południowo-Wschodniej" - powiedział na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami prezes ASEE Piotr Jeleński.

Z 22 mln euro, które EBOR planuje zainwestować w ASSE 15 mln euro będzie wydane na nową emisję akcji spółki, a pozostałe 7 mln euro zostanie przekazane spółce w formie sześcioletniego kredytu.

d3jzy3r

Ostateczna decyzja w sprawie inwestycji EBOR w ASEE zostanie podjęta przez zarząd banku 30 czerwca. Jak poinformowali przedstawiciele ASEE zarząd EBOR ocenia projekt pod kątem misji i jeszcze się nie zdarzyło, aby na tym etapie jakiś projekt został odrzucony.

Przedstawiciele ASEE nie ujawnili jaką część w podwyższonym kapitale spółki będzie posiadał EBOR, powiedzieli jedynie, że będzie to w okolicach 10 proc.

Środki od EBOR spółka zainwestuje w dalszą konsolidację w Europie Południowo-Wschodniej, a także na akwizycje na nowych rynkach, w tym w Turcji. Najbliższe plany akwizycyjne ASEE zakładają zakup czterech spółek informatycznych, których łączny zysk netto wynosi 4,3 mln EUR.

Nadal aktualne są plany emisji akcji skierowanej do inwestorów kwalifikowanych i debiut ASEE na GPW.

d3jzy3r

"Wyjście do inwestorów kwalifikowanych jest nadal w planach i możliwie szybko chcemy z nimi porozmawiać. Chcemy jednak dodatkowe finansowanie pozyskać na rozsądnych zasadach, nie za wszelką cenę" - powiedział Jeleński.

"Jeśli uda się ten proces szybko przeprowadzić to do połowy lipca jest możliwy debiut spółki na warszawskiej giełdzie. Jeśli nie uda się osiągnąć satysfakcjonującej wyceny i przeprowadzić oferty, to i tak w tym roku będziemy chcieli wprowadzić spółkę na giełdę" - dodał.

Prezes poinformował, że w ofercie skierowanej do inwestorów kwalifikowanych chciałby uzyskać lepszą wycenę, niż ta, która wynika z planowanej inwestycji EBOR w ASEE.

W ostatnich dwóch miesiącach sądy z krajów, w których działają spółki zależne ASEE zarejestrowały przeniesienie własności akcji z akcjonariuszy mniejszościowych na ASEE. ASEE stało się tym samym jedynym właścicielem spółek zależnych. ASEE zapłaci za udziały spółek zależnych, akcjami wyemitowanymi na potrzeby zamiany. Po zamianie akcjonariusze mniejszościowi powinni posiadać 33,8 proc. akcji ASEE, a resztę Asseco Poland.

W ocenie Jeleńskiego po podwyższeniu kapitału w ramach emisji kierowanej do EBOR i inwestorów kwalifikowanych zaangażowanie Asseco Poland w spółkę nie powinno spaść poniżej 50 proc.(PAP)

gsu/ jtt/

d3jzy3r

Podziel się opinią

Share
d3jzy3r
d3jzy3r