EDF wybuduje w Rybniku blok o mocy 900 MW za 1,8 mld euro, początek prac wiosną 2013 (opis)

05.12. Warszawa (PAP) - EDF planuje wybudować w Rybniku blok węglowy na parametry nadkrytyczne o mocy 900 MW, a wartość projektu to 1,8 mld euro - powiedzieli na konferencji...

05.12.2011 | aktual.: 05.12.2011 14:38

05.12. Warszawa (PAP) - EDF planuje wybudować w Rybniku blok węglowy na parametry nadkrytyczne o mocy 900 MW, a wartość projektu to 1,8 mld euro - powiedzieli na konferencji prasowej w poniedziałek przedstawiciele grupy. Początek prac to wiosna 2013.

"Mamy już wszystkie pozwolenia środowiskowe. Zakładamy, że prace budowlane ruszą wiosną 2013 roku, a blok uruchomiony byłby w I kw. 2018 r. Wartość projektu to ok. 1,8 mld euro" - powiedział Gerard Roth, dyrektor ds. Europy Kontynentalnej grupy EDF.

Inwestycja polegać będzie na zastąpieniu czterech najstarszych bloków elektrowni Rybnik jedną efektywniejszą jednostką. Nie wiadomo jednak, kiedy te cztery bloki zostaną wyłączone.

"Będziemy to uzgadniać z PSE-Operator" - powiedział dziennikarzom Jerzy Chachuła, prezes Elektrowni Rybnik.

Roth dodał, że prawdopodobnie nastąpi to około 2020 roku.

Sprawność wytwarzania netto nowego bloku wyniesie 45 proc. wobec 37 proc. obecnie. Spółka podała, że blok będzie współspalać biomasę z węglem, co pozwoli produkować do 10 proc. energii zielonej i zmniejszyć emisje CO2 o 30 proc. w porównaniu do tradycyjnych bloków węglowych (o 1 mln ton CO2 rocznie dla tej samej wielkości produkcji).

Projekt w Rybniku ma umożliwić zaspakajanie potrzeb energetycznych 6,4 mln odbiorców, zwiększając produkcję elektrowni o 15 proc.

Inwestycja będzie finansowana przez grupę EDF.

"Finansowanie będzie wewnątrzgrupowe. W ostatnich latach EDF mocno się oddłużył, o ok. 20 mld euro, nasz wskaźnik zadłużenia netto wynosi 1,9xEBITDA" - powiedział Roth.

EDF zakłada, że na trwającej sześć lat budowie zatrudnionych będzie około 2 tys. osób, a docelowo przy eksploatacji bloku zatrudnionych będzie od 100 do 150 osób.

"Zakładamy, że budowa bloku będzie w 50 proc. realizowana przez polskie firmy" - powiedział Chachuła.

EDF podpisał już umowę z Alstom o wartości około 900 mln euro na dostawę urządzeń dla nowego bloku, czyli kotła wraz z systemem nawęglania oraz kompletną maszynownię, to jest turbinę parową, generator i urządzenia pomocnicze bloku.

Gerard Roth poinformował, że grupa EDF planuje w Polsce także inne inwestycje, które polegać będą m.in. na modernizacji istniejących bloków, budowie instalacji odsiarczania i odazotowania.

Pytany o ewentualne zainteresowanie prywatyzacją Enei, Roth odpowiedział: "dziś ta kwestia nie jest aktualna. Zobaczymy, co będzie, gdy będzie znów aktualna".

EDF podał, że budowa nowego bloku w Rybniku pozwala grupie wzmocnić rozwój projektów konwencjonalnych i przyczyni się do wzrostu rentowności grupy.

"Ta inwestycja wpisuje się w strategię grupy. Chcemy wzmocnić naszą pozycję w Europie Środkowej i posiadać do 2020 roku 200 GW mocy, w tym 25 proc. w konwencjonalnych elektrowniach cieplnych" - powiedział Roth.

"Chcemy, by do 2020 roku nasze moce w elektrowniach konwencjonalnych wzrosły o 7-10 GW. Mamy także plany budowy elektrowni gazowych" - dodał.

Elektrownia Rybnik jest jedną z największych polskich spółek zależnych francuskiej grupy energetycznej EDF. Składa się z ośmiu bloków opalanych węglem kamiennym o łącznej mocy 1775 MW, które zostały oddane do użytku w latach 1972-1978.

Grupa EDF jest obecna w Polsce od 12 lat, zatrudnia ponad 3600 osób. Grupa ma w Polsce ponad 3.000 MW zainstalowanych mocy elektrycznych i 4.000 MW mocy cieplnych. W 2010 roku produkcja energii elektrycznej netto wyniosła około 15 TWh (10 proc. krajowej produkcji), a produkcja ciepła około 10 TWh (15 proc. produkcji ciepła sieciowego). (PAP)

pel/ asa/

Źródło artykułu:PAP
edfyyenergia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)