Trwa ładowanie...

EFNI: Tu powstają idee, których nikt się nie spodziewa

Wałęsa, Bauman, Belka, Monti, O'Leary - to tylko niektórzy z tegorocznych gości Europejskiego Forum Nowych Idei. Po raz trzeci do Sopotu zjeżdżają politycy, ekonomiści, menadżerowie by zadać pytanie "Co dalej, Europo?"

Share
EFNI: Tu powstają idee, których nikt się nie spodziewa
d1sjb9z

Wałęsa, Bauman, Belka, Monti, O'Leary - to tylko niektórzy z tegorocznych gości Europejskiego Forum Nowych Idei. Po raz trzeci do Sopotu zjeżdżają politycy, ekonomiści, menedżerowie. Tym razem chcą sobie zadać pytanie "Co dalej, Europo?"

EFNI w Sopocie odbywa się po raz trzeci. Wszystko zaczęło się od polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Projekt postanowiono kontynuować.

d1sjb9z

- Udało się nam stworzyć konferencję międzynarodową, którą z chęcią odwiedzają intelektualiści i z Europy, i z innych kontynentów. W Sopocie spotkać się z nimi i porozmawiać mogą liderzy polskiego biznesu i sektora publicznego. Naszą misją jest połączyć te grupy i stworzyć im miejsce do wymiany poglądów - mówi Zbigniew Gajewski, pomysłodawca i organizator Europejskiego Forum Nowych Idei.

W tym roku w Sopocie zamelduje się około 150 panelistów i blisko tysiąc zaproszonych gości. Znajdziemy wśród nich m.in. wybitnego socjologa Zygmunta Baumana, byłego premiera Włoch Mario Montiego, znanego amerykańskiego politologa Benjamina R. Barbera czy europejskiego polityka Guntera Verheugena.

- Ze zgromadzenia tak światłych umysłów musi zrodzić się nowa idea - zapowiada Gajewski

To właśnie dlatego tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem: "Co dalej, Europo? Jak na nowo urządzić Stary Kontynent? Perspektywa biznesu". Oprócz zamkniętych debat, na EFNI odbywać się ma wiele spotkań pół-formalnych, na których goście Forum będą mogli zadać pytanie panelistom.

d1sjb9z

- W tym roku zorganizowaliśmy kilka takich form debat, aby każdy mógł zabrać głos. Mamy więc okrągłe stoły, przy których podyskutujemy. Siadamy też do rozmowy przy lunchach. Na koniec dnia po godzinie 22 mamy "Rozmowy nocnych marków", gdzie chcemy by dyskusja wyglądała tak jak na nieoficjalnym spotkaniu dobrych znajomych. Mam nadzieję, że dzięki luźnej atmosferze uda się stworzyć idee, których nikt się nawet nie spodziewa - mówi szef EFNI.

Już pierwszego dnia Forum odbędzie się debata z okazji 30-lecia przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Panel poprowadzi Jerzy Buzek, a uczestniczyć oprócz byłego prezydenta będą w nim także Mario Monti oraz Gunter Verheugen. Jednocześnie w trakcie gali otwarcia Lech Wałęsa odbierze nagrodę specjalną EFNI. Laudatorem będzie premier Donald Tusk.

- Lech Wałęsa ma szczególne zasługi dla przemian, które zmieniły Europę, obaliły "żelazną kurtynę" i nadały nowe znaczenie słowu "solidarność". Jego działalność umożliwiła poszerzenie Unii Europejskiej, przywracając nadzieję i godność dziesiątkom milionów obywateli Europy Środkowo-Wschodniej - napisała w uzasadnieniu kapituła nagrody EFNI.

Organizatorem Forum jest PKPP Lewiatan. Wirtualna Polska jest oficjalnym patronem EFNI.

Z Sopotu Sebastian Ogórek, Wirtualna Polska

d1sjb9z

Podziel się opinią

Share
d1sjb9z
d1sjb9z