Trwa ładowanie...

Egzaminy bez nauczycieli? CKE znalazła rozwiązanie

W samym centrum szkolnego chaosu Centralna Komisja Edukacyjna ogłosiła nowe zasady organizacji egzaminów. Chodzi o zapewnienie składów nadzorujących egzaminy.

Egzaminy bez nauczycieli? CKE znalazła rozwiązanieŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d2bkm0h
d2bkm0h

Strajk nauczycieli jest niemal pewny.Pracownicy oświaty mają przerwać pracę w poniedziałek. Do kiedy taka sytuacja będzie trwała? Szef ZNP Sławomir Broniarz mówił, że do odwołania.

W tej sytuacji pod znakiem pytania stanęły egzaminy gimnazjalnie i ósmoklasistów. Przypomnijmy, że mają się one odbyć odpowiednio: 10-12 kwietnia oraz 15-16 kwietnia. Strajk nauczycieli mógłby te terminy przekreślić.

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zapewniał jednak w TVN24, że żadnych przesunięć nie będzie.

Obejrzyj: Rekordowe wyniki PZU

- Sytuacja w oświacie już bywała trudna i te egzaminy zawsze się odbywały. Nauczyciele i dyrektorzy szkół mają pełną świadomość tego, jak ważny jest to okres w życiu młodego człowieka. To nie jest kwestia optymizmu – przekonywał Smolik.

d2bkm0h

Największym wyzwaniem było zapewnienie składów nadzorujących. CKE znalazła na to sposób. Jak czytamy w komunikacie, który pojawił się w piątek na stornie internetowej organizacji:

"W przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele, w tym osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela, niezatrudnione w szkole lub placówce."

CKE zapewnia, że wspominanych zmian można dokonać po 4 kwietnia tego roku. Kto w takim razie wyszkoli nowych członków zespół nadzorujących?

"Dla nauczycieli, o których mowa w pkt 9., przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przeprowadza szkolenie w zakresie organizacji egzaminu ósmoklasisty. 11.W przypadku powołania w skład zespołu nadzorującego nauczycieli, o których mowa w pkt 9., przewodniczącego zespołu nadzorującego wyznacza przewodniczący zespołu egzaminacyjnego" – dowiadujemy się z komunikatu.

d2bkm0h

Rząd zaproponował związkom oświatowym wzrost wynagrodzeń nauczycieli do roku 2023, jednak pod warunkiem wzrostu pensum, czyli liczby godzin zajęć dydaktycznych.

Obecnie jest to 18 godzin, propozycja zakłada zwiększenie tego pensum do 22 lub 24 godzin.

W roku 2023 pensja nauczyciela dyplomowanego mogłaby wynieść 8 100 zł brutto, jeśli związki zdecydowałyby się na podniesienie pensum do 24 "godzin przy tablicy". Jeśli wybrałyby wariant 22 "godzin przy tablicy", zarobki sięgałyby 7 700 zł brutto.

Masz newsa? Wyślij go do nas przez dziejesie.wp.pl

d2bkm0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bkm0h