Trwa ładowanie...
d14vz2w
18-11-2015 14:40

Ekspert o zapowiedzi Szydło: tanie mieszkania są potrzebne

Tanie mieszkania są potrzebne, gdyż wielu osób nie stać na kupowanie ich na rynku; jeśli państwo będzie dawało działki pod takie inwestycje, budowa tanich mieszkań będzie możliwa - mówi PAP Marcin Krasoń, ekspert Home Broker, komentując expose premier Beaty Szydło.

d14vz2w
d14vz2w

Według niego ważna jest też odpowiedź na pytanie, kto miałby dostęp do takich mieszkań, czy wszyscy mogliby je kupować, czy też brane byłyby pod uwagę jakieś kryteria.

Zdaniem Krasonia tanie mieszkania są potrzebne, gdyż dostępność mieszkań w naszym kraju jest ograniczona. "Mało kogo stać, by kupić mieszkania za gotówkę, a kredyt bankowy jest, ale dla wielu osób raty są za wysokie" - wskazał.

"Myślę, że podstawą tego pomysłu, by budować tanie mieszkania, jest dostępność działek " - powiedział ekspert. Zaznaczył, że jeśli gdyby działki będą "wnoszone przez stronę rządową", to jak najbardziej budowa "tanich" jest możliwa. Natomiast jeżeli inwestor musiałby kupować ziemię na rynku, to nie udałoby się zbudować tanich mieszkań. Podkreślił bowiem, że jednym z podstawowych kosztów budowy jest cena działki.

Ekspert tłumaczył, że koszt budowy mieszkania w Warszawie i np. w Legionowie czy Pruszkowie różni się głównie przez cenę ziemi, ponieważ wydatki na materiały budowlane są zbliżone. Jeżeli - jak mówił - bierze się pod uwagę standardowe mieszkania, to są one drogie np. w Warszawie, gdyż ziemia jest droga. Krasoń dodał, że koszty budowy zależą też od standardu, zastosowanych technologii oraz projektu architektonicznego.

d14vz2w

Zwrócił też uwagę na możliwy wpływ realizacji tego programu na rynek mieszkań w naszym kraju. Jak mówił, mieszkania w Warszawie kosztują ok. 8 tys. zł/m2, a te oferowane byłyby po 5 tys. zł za m2, to miałoby to wpływ na rynek nieruchomości i pytanie jest, jak by się wtedy zachował rynek?

Premier Beata Szydło w środowym expose zapowiedziała rządowy program budowy tanich mieszkań. "Chodzi o budowę tanich mieszkań na działkach, które za symboliczną opłatą odstąpi państwo czy różne przynależne do niego instytucje. Mieszkania budowane w tym trybie z kredytów bankowych - co podkreślam - bo nie chodzi o wykorzystywanie środków budżetowych, będą wynajmowane, a czynsz będzie obejmował także długoletnią spłatę kredytu, równoznaczną z powolnym wykupem mieszkania" - wyjaśniła premier.

d14vz2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14vz2w