Trwa ładowanie...

EKUZ to przepustka do bezpłatnej opieki zdrowotnej za granicą. Jak wyrobić kartę w NFZ?

Wybierasz się na wakacje do jednego z europejskich miast? A może planujesz pracę za granicą? Pamiętaj, że w państwach Unii Europejskiej możesz liczyć na bezpłatną opiekę zdrowotną. Wystarczy odpowiednio wcześnie zadbać o formalności. Zgłoś się do NFZ, aby wyrobić EKUZ. Przypominamy, jak złożyć wniosek o kartę.

EKUZ to przepustka do bezpłatnej opieki zdrowotnej za granicą. Jak wyrobić kartę w NFZ?Źródło: Fotolia
d58tsmh
d58tsmh

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza granicami naszego kraju. Chodzi o placówki mające umowę z miejscowymi odpowiednikami Narodowego Funduszu Zdrowia. Polscy obywatele mogą więc zwrócić się o pomoc medyczną w razie nieprzewidzianych okoliczności.

Warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Turysta trafił do szpitala? Koszty opieki nad pacjentem ponosi polski NFZ, ale zgodnie z zasadami funkcjonującymi w danym kraju. Instytucja nie zwróci więc pieniędzy za płatne usługi. Nawet jeśli w Polsce te same świadczenia podlegają refundacji.

NFZ
Źródło: NFZ

Karta dla osób z ubezpieczeniem zdrowotnym

Plastik uprawniający do bezpłatnego leczenia mogą uzyskać obywatele objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Do tej grupy należą też zgłoszeni do NFZ przez członków rodziny. Na pomoc medyczną mogą liczyć turyści, osoby podróżujące służbowo albo w celach naukowych (studenci i pracownicy uczelni) w konkretnym kierunku.

d58tsmh

Karta EKUZ funkcjonuje w większości krajów Unii Europejskiej, m.in. w Austrii, Chorwacji, na Cyprze, na Litwie, w Finlandii i w Portugalii. O ubezpieczenie zdrowotne nie muszą się też martwić odwiedzający Liechtenstein, Norwegię, Szwajcarię i Islandię, czyli państwa EFTA.

Jakie dokumenty trzeba przygotować, aby otrzymać kartę? Każdy uczeń i student musi posiadać legitymację albo zaświadczenie ze szkoły (lub uczelni). Osoby wyjeżdżające za granicę do pracy powinny zadbać o pismo A1 z ZUS-u. W przypadku innych wnioskodawców, urzędnicy sprawdzą prawo do ubezpieczenia. Jeśli będą mieć wątpliwości, poproszą o dołączenie np. legitymacji emeryta.

Jak wyrobić kartę EKUZ? Złóż wniosek do NFZ

Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć na kilka różnych sposobów. Nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić formularz online przez platformę ePUAP (przy użyciu profilu zaufanego) lub wysłać e-mail. Tradycjonaliści mogą przesłać druk pocztą tradycyjną albo zgłosić się osobiście do jednego z oddziałów wojewódzkich NFZ.

Niezbędne druki znajdziemy na miejscu w placówce lub na stronie internetowej instytucji. Formularze różnią się od siebie. Należy wybrać dokument odpowiedni ze względu na typ wyjazdu. Na gotowej karcie znajdą się następujące informacje: imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer identyfikacyjny NFZ, numer karty oraz jej data ważności.

d58tsmh

Urzędnik nie ma żadnych zastrzeżeń? Wyrobienie karty potrwa najwyżej trzy dni robocze. Identyfikator można otrzymać pocztą lub upoważnić drugą osobę do odbioru. Wizyta w placówce to jednak najszybsza z opcji. Jeśli ubezpieczenie zdrowotne się zgadza, pracownik funduszu przygotuje EKUZ nawet w ciągu kilku minut. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

Ważność karty dłuższa niż dotychczas

Na jaki czas przyznawana jest karta? Wszystko zależy od kategorii ubezpieczonego. Emeryci dostaną potwierdzenie na 5 lat, a pracownicy, przedsiębiorcy, renciści i studenci - na rok. W tym drugim przypadku, termin ważności został wydłużony w 2017 roku. Dotychczas wymienione osoby miały takie upoważnienie tylko przez pół roku.

Nieco mniej czasu na użytkowanie plastiku mają dzieci do 18 roku życia oraz kobiety w ciąży. Karta przysługuje im przez okres 6 miesięcy. To jednak nie najkrótsze terminy ważności. Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy otrzymują EKUZ na 2 miesiące, a osoby korzystające z opieki społecznej - na 90 dni.

d58tsmh

Opieka medyczna za granicą. O czym warto pamiętać?

Karta EKUZ okaże się niezbędna w razie konieczności udzielenia podstawowych świadczeń medycznych. Pacjent może skorzystać z opieki zdrowotnej na miejscu, aby nie wracać do kraju.

Potrzebna pomoc lekarza. Jak skorzystać z karty EKUZ?

  • Planujesz wybrać się do zagranicznej przychodni? Upewnij się, że funkcjonuje ona w ramach darmowej opieki zdrowotnej. Informacje na temat bezpłatnych świadczeń w poszczególnych państwach znajdziesz na stronie internetowej NFZ. Ten rodzaj przezorności pozwoli ochronić się przed ewentualnymi kosztami.
  • Sprawdź, czy wybrana usługa jest całkowicie bezpłatna. Część świadczeń może wymagać prywatnego dofinansowania.
  • Wizytę w szpitalu, w gabinecie lekarskim czy u dentysty rozpocznij od okazania ważnej karty EKUZ oraz dokumentu tożsamości (najlepiej paszportu).

Europejska karta nie zawsze się sprawdzi. W różnych krajach funkcjonują odmienne zasady. Czasem trzeba dopłacić za karetkę pogotowia, innym razem - za ratownictwo medyczne. Np. w Niemczech, Czechach i Francji istnieje system współpłacenia. Chory musi z własnych środków dofinansować świadczenia. Warto więc pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu (w przypadku podróży sprawdzi się polisa turystyczna). Pokryje ono koszty wszystkich usług medycznych.

d58tsmh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d58tsmh