Emerytura bez lat pracy. Oni mogą na nią liczyć
Emerytura w Polsce przysługuje tylko tym, którzy spełnili określone warunki. Jednak okazuje się, że w tym jednym wypadku ZUS może ją wypłacić bez spełniania tych wymogów.
ZUS przypomina, że aby otrzymać emeryturę konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim, konieczne jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Dodatkowo, musimy mieć opłacone "składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za jeden dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca działalność pozarolniczą" - podkreśla Zakład.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile Polacy wydają miesięcznie? Padły konkretne kwoty
Wysokość emerytury głównie zależy od zgromadzonego kapitału emerytalnego. Im dłuższy staż pracy i wyższe zarobki - tym więcej go zgromadzimy. Według ZUS-u, dłuższa aktywność zawodowa i opóźnienie przejścia na emeryturę o rok może skutkować wzrostem świadczenia o około 8 proc.
Przy obliczaniu emerytury uwzględnia się także średnie dalsze trwanie życia publikowane corocznie przez Główny Urząd Statystyczny. Im dłuższa przewidywana dalsza długość życia emeryta, tym niższa kwota emerytury.
Dosłownie groszowe emerytury
ZUS wskazuje, że wystarczy przepracować jeden dzień w życiu, by przysługiwała nam emerytura. Nawet jeśli będzie ona w groszowej wielkości, co zresztą się dzieje. Tzw. emerytura groszowa przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, jednak nie mają wymaganego prawem stażu pracy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).
Osoba z najniższym świadczeniem w Polsce co miesiąc dostaje przelew z ZUS-u w wysokości 2 groszy - wskazuje serwis money.pl.
Jeśli jednak osiągniemy zarówno wymagany wiek i odpowiedni (wyżej wskazany) staż pracy, możemy liczyć na emeryturę minimalną. Obecnie, po marcowej waloryzacji, wynosi 1780,96 zł.
Istnieje wyjątek
Okazuje się jednak, że osoby, które nie spełniły wymogów składkowych, mogą ubiegać się o świadczenie. Mowa o tych, którzy w wyniku całkowitej niezdolności do pracy, nie mogli podjąć zatrudnienia. Wtedy przysługuje im renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w takiej samej wysokości jak emerytura minimalna.