Bez stażu pracy, ale nie groszowa. Kto może dostać taką emeryturę?

Emerytura przysługuje po osiągnięciu określonego wieku oraz minimalnego stażu pracy. Są jednak wyjątki, w których świadczenie można otrzymać bez przepracowanych lat. Oto, jakie warunki trzeba spełnić.

Decyzję o przyznaniu emerytury może wydać m.in. premier
Decyzję o przyznaniu emerytury może wydać m.in. premier
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski

11.03.2024 12:31

W Polsce, jeżeli osoba przepracuje odpowiedni staż (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn) ma zagwarantowaną przez państwo minimalną emeryturę w kwocie 1780,96 zł brutto. A co z osobami, które nie nie przepracowały ani jednego dnia w swoim życiu? Im również przysługuje świadczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Emerytura bez stażu pracy. Jakie warunki trzeba spełnić?

Jak podaje "Super Biznes", emeryturę bez konieczności przepracowania nawet jednego dnia mogą dostać osoby, które z powodu szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych do uzyskania prawa do emerytury. Chodzi o osoby, które ze względu na całkowitą niezdolność do pracy nie mogły w życiu podjąć pracy.

Co zrobić, aby otrzymać taką emeryturę? Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o rentę lub emeryturę w oddziale ZUS. Jeśli odpowiedź będzie odmowna, można złożyć wniosek o emeryturę w drodze wyjątku. Wówczas prezes ZUS podejmuje decyzję o przyznaniu emerytury. Wysokość tego świadczenia wynosi tyle, co minimalna emerytura obowiązująca w danym czasie.

Decyzję o przyznaniu emerytury może wydać także premier. Takie świadczenie przyznawane jest osobie, która nie posiada wymaganego stażu pracy, ale wyróżniła się w swoim życiu szczególnymi zasługami na rzecz obronności kraju czy życia społecznego. Wysokość tej emerytury ustala premier.

Oprócz osób, które wyróżniły się szczególnymi zasługami, istnieje jeszcze jedna grupa, która może ubiegać się o emeryturę bez stażu pracy. To rodzice, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci. Należy się ona kobietom po 60. roku życia i mężczyznom po 65. roku życia - pod warunkiem, że samodzielnie wychowywał on 4 dzieci po tym jak partnerka zmarła lub porzuciła wielodzietną rodzinę. Emerytura ta jest w wysokości minimalnej emerytury - informuje serwis.

Emerytury groszowe

Przypomnijmy, że 1 marca wzrosły emerytury i renty. Świadczenia podniosła coroczna waloryzacja, która wynosła tym razem 12,12 proc. Minimalna emerytura wynosi obecnie 1780,96 zł. Mimo to obecnie prawie 397 tysięcy seniorów otrzymuje świadczenie niższe od minimalnego.

Tzw. emerytura groszowa przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, jednak nie mają wymaganego prawem stażu pracy. Spełnienie tych dwóch warunków gwarantuje pracującym świadczenie w minimalnej wysokości.

Prawo w Polsce jest bowiem tak skonstruowane, że wystarczy przepracować jeden dzień w życiu, by przysługiwała nam emerytura. Nawet jeśli będzie ona w groszowej wielkości, co zresztą się dzieje. Osoba z najniższym świadczeniem w Polsce co miesiąc dostaje przelew z ZUS-u w wysokości 2 groszy.

Źródło artykułu:WP Finanse
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)