Emerytura dla urodzonych przed 1969 r. Ten dokument będzie niezbędny
Osoby urodzone w okresie od 31 grudnia 1948 do 1 stycznia 1969 roku mają możliwość starania się o wcześniejsze przejście na emeryturę. Nie wystarczy jednak osiągnąć wymaganego wieku, aby zdobyć te świadczenia. Konieczne jest również spełnienie innych wymagań.
11.12.2024 09:39
Jeśli planujesz wcześniejsze przejście na emeryturę, musisz skompletować odpowiednią dokumentację i dostarczyć ją do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Istnieje możliwość osobistego złożenia wniosku w wybranym oddziale ZUS lub poprzez internet.
Wcześniejsza emerytura — przywilej dla nielicznych
ZUS informuje, że wcześniejszą emeryturę można uzyskać w określonych przypadkach, a dotyczy to przede wszystkim pracowników świadczących prace w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia, wyjątkowo trudnych lub takich, które wymagają znacznej sprawności psychofizycznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do kategorii prac uważanych za szkodliwe należą m.in. prace prowadzone pod ziemią, przy obróbce azbestu, produkcji ołowiu i kadmu oraz prace związane z ratownictwem w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
Osoby rozważające wcześniejsze przejście na emeryturę powinny wraz ze swoimi wnioskami zgłosić się najpóźniej dzień przed osiągnięciem 60 roku życia w przypadku kobiet i 65 roku życia w przypadku mężczyzn.
Do wymaganych dokumentów w ZUS należy dołączyć formularz o emeryturę (EMP), wniosek dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (ERP-6), dokumenty potwierdzające pracę w szczególnych warunkach i dokumenty płacowe.
Kryteria, które muszą zostać spełnione
Aby móc przejść na wcześniejszą emeryturę, trzeba spełnić określone zasady. Przede wszystkim konieczne jest osiągnięcie wieku emerytalnego, którego wymiar zależny jest od rodzaju wykonywanej pracy oraz płci. Wymagane jest także udokumentowanie 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Innym kluczowym wymogiem jest posiadanie udokumentowanej pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Jest także ważne, aby nie być członkiem Otwartych Funduszy Emerytalnych, chyba że zdecydujemy się zrezygnować z nich i przekażemy zgromadzone środki na konto Skarbu Państwa.