Emerytura po polsku - skromna, bardzo skromna

Polacy nie spodziewają się wysokich świadczeń emerytalnych po zakończeniu aktywności zawodowej, a jednocześnie dodatkowo nie zabezpieczają swojej przyszłości. Jesteśmy raczej skłonni zrezygnować ze swoich pasji i planów, by zachować obecną stabilność finansową – wynika z raportu „Barometr Nordea”.

Emerytura po polsku - skromna, bardzo skromna
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Wielu Polaków zakłada optymistycznie, że przy realnej stopie zastąpienia na poziomie ok. 30 proc., będzie mogło pozwolić sobie na więcej niż tylko podstawowe utrzymanie. W rzeczywistości będzie to możliwe tylko dzięki dodatkowym oszczędnościom, które obecnie gromadzi zaledwie 18 proc. populacji.

W ramach cyklicznie organizowanego badania „Barometr Nordea”, Nordea PTE S.A. zapytała Polaków o wyobrażenia i oczekiwania dot. życia na emeryturze. Z uzyskanych informacji wynika, że nie spodziewamy się wysokich świadczeń w przyszłości, w związku z czym będziemy prowadzić raczej skromne życie, skoncentrowane na rodzinie i znajomych.

W domu, spokojnie i bardzo skromnie

Blisko połowa (42 proc.) Polaków spodziewa się świadczeń emerytalnych na poziomie niższym niż połowa średniej krajowej (wynosząca obecnie ok. 3.600 zł brutto). Tylko 9 proc. ankietowanych było przekonanych, że wyniesie ono więcej niż średnie wynagrodzenie. Biorąc pod uwagę niską stopę zastąpienia, nawet te skromne oczekiwania Polaków mogą być bardzo trudne do spełnienia w ramach podstawowych emerytur. Największymi realistkami w tym względzie okazały się kobiety - zdaniem połowy respondentek świadczenia będą niższe niż połowa średniej krajowej. Mężczyźni byli przekonani, że będą otrzymywać emeryturę wyższą niż połowa przeciętnego wynagrodzenia w kraju (18 proc.), a nawet przekraczającą je (14 proc.). Niezależnie od ww. oczekiwań, blisko co czwarty Polak chciałby pozostać aktywny zawodowo, by zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu.

**Nie spodziewamy się wysokich świadczeń

Obraz
© (fot. Nordea PTE)

**

W większości (61 proc.) nie planujemy zmiany miejsca zamieszkania na emeryturze i wolimy zostać w znanym otoczeniu, wśród przyjaciół i rodziny.

Cenimy swoje miejsce zamieszkania

Obraz
© (fot. Nordea PTE)

Emerytalne plany Polaków nie przewidują także częstych podróży i wyjazdów. Te deklaracje najczęściej składały osoby zbliżające się do zakończenia aktywności zawodowej (33 proc.). Jeżeli już zdecydujemy się na wakacje i wczasy, to spędzimy je w Polsce (28 proc.). Polacy sceptycznie wypowiadają się także o możliwości prowadzenia życia kulturalnego. Zdaniem co czwartego ankietowanego, wyjście do kina czy teatru będzie możliwe raz w roku lub rzadziej. Najbardziej zachowawcze w kwestii uczestnictwa w życiu kulturalnym okazały się Panie. W opinii Polek, wyjście do kina czy teatru będzie możliwe raz w roku (32 proc.), podczas gdy Polacy są przekonani, że aktywność kulturalną będą mogli podejmować przynajmniej raz w tygodniu (12 proc.).

Do teatru i kina pójdziemy raz w roku

Obraz
© (fot. Nordea PTE)

Mimo oczekiwania skromnych świadczeń, 61 proc. Polaków chce posiadać przynajmniej jeden samochód w gospodarstwie domowym. To przekonanie może świadczyć o tym, że pragniemy zachować pewien standard życia po zakończeniu aktywności zawodowej - szczególnie wtedy, gdy przed emeryturą był na wysokim poziomie. Jak wiele jest jednak osób, które podejmują dodatkowe działania, aby te oczekiwania mogły się spełnić?

Przyszłość emerytalna w rękach Polaków

Mimo, że odsetek oszczędzających z myślą o przyszłości utrzymuje się na bardzo niskim poziomie (18 proc.), to nasze oczekiwania odnośnie życia na emeryturze są dość optymistyczne. Wyraża się to w przekonaniu, że przy realnej stopie zastąpienia na poziomie 20-30 proc. będziemy mogli pozwolić sobie na więcej niż tylko podstawowe utrzymanie. Potwierdza to tym samym konieczność podjęcia szerokich działań edukacyjnych, szczególnie w kontekście budowania świadomości emerytalnej i sposobów bezpiecznego gromadzenia kapitału z myślą o przyszłości.

„Barometr Nordea”

„Barometr Nordea” to cykliczne badanie opinii społecznej, którego celem jest weryfikacja wiedzy i poznanie potrzeb informacyjnych Polaków w zakresie funkcjonowania systemu emerytalnego (II i III filaru). Pierwsza edycja „Barometru Nordea” została zrealizowana przez GfK Polonia na zlecenie Nordea PTE S.A. w ramach wielotematycznego badania omnibusowego metodą wywiadu bezpośredniego face-to-face wspomaganego komputerowo (CAPI).

Badanie odbyło się w dniach 18-23 lipca 2012 roku i zostało zrealizowane na reprezentatywnej próbie 713 osób w wieku 18-65 lat aktywnych zawodowo z całej Polski.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)