Trwa ładowanie...
emerytury
02-05-2019 10:32

Emerytury Niemców w górę. Jest decyzja ws. waloryzacji

Niemieccy emeryci dostaną więcej pieniędzy. Rząd Angeli Merkel zdecydował o podwyżce świadczeń.

Share
Emerytury Niemców w górę. Jest decyzja ws. waloryzacjiŹródło: East News, fot: FaceToFace/REPORTER
d3awaii

Emeryci w Niemczech dostaną więcej pieniędzy. Podczas wtorkowego posiedzenia rządu w Berlinie zdecydowano o podniesieniu emerytur od 1 lipca bieżącego roku. Minister pracy Hubertus Heil powiedział, że to zasługa dobrej sytuacji na rynku pracy i związanych z tym podwyżek wynagrodzeń.

W zachodnich Niemczech podwyżka emerytur wyniesie 3,18 procent i obejmie 17 milionów świadczeniobiorców. We wschodnich landach, które tworzyły w przeszłości NRD, podwyżka wyniesie 3,91 procent i obejmie niecałe cztery miliony obywateli. Będzie to kosztować ok. 11 miliardów euro rocznie.

d3awaii

Blisko 30 lat po zjednoczeniu Niemiec wciąż występują różnice w poziomie emerytur na wschodzie i zachodzie kraju. Wliczając lipcową podwyżkę świadczeń na wschodzie wyniosą 96,5 procent wartości świadczeń zachodnich. Obecnie jest to 95,8 procent. Całkowite zrównanie emerytur ma nastąpić do roku 2025.

Obejrzyj też: 13. emerytura to na rękę 888 zł.

Poziom corocznej waloryzacji niemieckich emerytur uzależniony jest od wzrostu średnich wynagrodzeń brutto. Pod uwagę brana jest także relacja liczby płatników składek emerytalnych do liczby odbiorców świadczeń. Jeżeli liczba odbiorców rośnie szybciej niż płatników, wzrost emerytur jest mniejszy.

d3awaii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3awaii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3awaii
d3awaii