Trwa ładowanie...

Emerytury niższe o 200 zł. "Nie szturmujcie oddziałów ZUS"

W poniedziałek GUS opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia. To oznacza, że osobom, które będą przechodzić na emerytury od 1 kwietnia, ZUS wyliczy świadczenie na mniej korzystnych zasadach. Z wnioskiem o przejście na emeryturę warto poczekać do lipca.

Osobom, które będą przechodzić na emerytury od 1 kwietnia, ZUS wyliczy świadczenie na mniej korzystnych zasadachOsobom, które będą przechodzić na emerytury od 1 kwietnia, ZUS wyliczy świadczenie na mniej korzystnych zasadachŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d2x0bhx
d2x0bhx

W porównaniu do zeszłorocznej tablicy GUS nastąpił wzrost średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, w tym o: 18,6 miesiąca dla 30-latków, 15,4 miesiąca dla 60-latków, 13,8 miesiąca dla 65-latków, 6,0 miesięcy dla 80-latków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co dwudziesty Polak żyje w biedzie. "Ich życie jest zagrożone"

Od 1 kwietnia ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS obliczając wysokość nowo przyznawanych emerytur.

d2x0bhx

- Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat niższą o 6,1 proc., a osoby w wieku 65 lat - o 6,6 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy - przyznaje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dla przykładu: 60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 1966,18 zł, czyli mniejszej o ok. 127 zł. Natomiast 65-latek z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2380,95 zł, czyli mniejszej o ok. 167 zł. Nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.

Warto poczekać na waloryzację roczną składek

Jak informuje "Fakt", wyliczone świadczenie po 1 kwietnia, w zależności od zgromadzonego kapitału, będzie o 200-400 zł niższe niż gdyby zostało przyznane w marcu. W przypadku osób, które przed 1 kwietnia osiągną wiek emerytalny, ale odraczają moment złożenia w ZUS wniosku o emeryturę, ZUS zastosuje korzystniejsze dla nich tablice - informuje dziennik.

Z kolei osoby, które po 1 kwietnia osiągną wiek emerytalny, z przejściem na emeryturę powinny się wstrzymać.

d2x0bhx

- Nie warto szturmować odziałów ZUS w marcu. W takiej sytuacji najlepiej poczekać do lipca i wtedy złożyć wniosek o emeryturę. Po pierwsze, pracownik dostaje jeszcze przez trzy miesiące wynagrodzenie, które jest wyższe od świadczenia. Po drugie - w połowie roku przeprowadzona zostanie waloryzacja roczna zgromadzonych składek w ZUS. Wyniesie ona ok. 15 proc. - mówi "Faktowi" dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Przejście na emeryturę w lipcu to także gwarancja otrzymania "czternastki", która będzie wypłacana w sierpniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2x0bhx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x0bhx