Trwa ładowanie...

Emerytury po nowemu? Będą się liczyły przepracowane lata

Koniec pracy przed 60? To możliwe pod warunkiem, że przepracuje się 35 lat w przypadku kobiet lub 40 w przypadku mężczyzn. Trwają prace nad przepisami o emeryturach stażowych.
Share
emeryci emerytura ławka park senior emeryt spacer seniorzy
emeryci emerytura ławka park senior emeryt spacer seniorzyŹródło: money.pl, Fot: Rafał Parczewski
d1potlp

W kancelarii prezydenta powstaje projekt ustawy o emeryturach stażowych. Przepisy mają być gotowe za 2-3 miesiące i jeszcze w tym roku powinny trafić do Sejmu.

Z podobnym pomysłem prezydent Andrzej Duda wyszedł w 2015 roku. Wtedy propozycja została zablokowana przez rząd. Teraz Duda ma sprzymierzeńca, który... również nazywa się Duda. Chodzi o szefa "Solidarności" - Piotra Dudę.

Zgodnie z projektem, przejście na emeryturę miałoby związek z przepracowanymi latami. Wiek nie miałby znaczenia. W przypadku kobiet staż pracy powinien wynosić 35 lat, w mężczyzn - 40.

d1potlp

Piątka dla zwierząt. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podjął decyzję ws. głosowania

Jak pisze "Fakt", emerytury stażowe będą się opłacać tylko osobom, które dobrze zarabiały. Cytowany przez gazetę dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego oszacował, że kobieta mająca 35 lat stażu pracy, zarabiająca przez całe życie równowartość pensji minimalnej, uzbiera w ZUS ok. 200 tys. zł. Jeśli przeszłaby na emeryturę stażową w wieku 55 lat, dostałaby 647 zł brutto miesięcznie.

"Holding PiS" czy prywatny biznes? Porównaliśmy wyniki po pół roku epidemi

d1potlp

Dlatego, aby "stażówka" miała sens, "Solidarność" chce wprowadzić dodatkowy warunek - świadczeniobiorca musi mieć na koniec kapitał, który pozwoli na wypłatę 120 proc. minimalnej emerytury.

Afera oligarchów. Miliony dolarów wypranych w polskim banku

Czy wspólny projekt prezydenta i związkowców ma szansę wejść w życie? Z pewnością nie zyska poparcia ZUS-u, który wskazywał na wysokie koszty rozwiązań - 9 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1potlp

Podziel się opinią

Share
d1potlp
d1potlp