Emerytury policjantów i żołnierzy lepsze od pensji

Przeciętna żołnierska płaca wzrosła o ok. 7 proc., a wojskowa emerytura o blisko 30 proc. Sytuacja policjantów jest podobna. Pobierane przez mundurowych świadczenia emerytalne wzrastają także w szybszym tempie niż zwykłych emerytów

Emerytury policjantów i żołnierzy lepsze od pensji
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

. O sprawie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wszystko przez zamrożenie wynagrodzeń mundurowych, których płace nie zwiększyły się już od 5 lat. Podwyżki, jeśli były, to epizodyczne. Mundurowi w obawie przed zmianami w prawie, które uszczuplą ich pensje, odchodzili ze służy. Biorąc pod uwagę różnicę we wzroście emerytury a pensji, podjęli słuszną decyzję.

„Średnia pensja w armii wzrosła od 2008 roku o ok. 7 proc. Emerytura wypłacana wojskowym zwiększyła się o blisko 30 proc. W policji różnica była mniejsza, ale również spora. Wynagrodzenie wzrosło ok. 15 proc., emerytura dwukrotnie więcej. Dla porównania według GUS przeciętna pensja urosła w tym czasie o 24 proc. W efekcie o ile w 2008 r. w policji średnie wynagrodzenie było wyższe od przeciętnej emerytury o 40 proc., to w zeszłym roku już tylko o 27 proc. Jeszcze silniej widać ten proces w przypadku armii. W 2008 r. przeciętna pensja była wyższa o 48 proc. od emerytury, w 2013 r. już tylko o 21 proc.” – czytamy W „DGP”.

Trzeba też zauważyć, że emerytury mundurowych znacznie odstają od świadczeń pobieranych przez zwykłych emerytów. W 2013 r. przeciętne świadczenie w policji było o 1300 zł wyższe niż w ZUS. Policjanci mieli też sposób na podwyższenie sobie świadczenia. Tuż przed odejściem ze służy otrzymali podwyżkę pensji. To wystarczyło, żeby emerytura poszła w górę, ponieważ jej wysokość naliczano na podstawie ostatniej miesięcznej pensji. Rząd poszedł na wojnę z takimi praktykami.

W myśl reformy, którą wprowadzono dwa lata temu, wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Zmiany dotyczą funkcjonariuszy, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55 roku życia i 25 latach służby. Według noweli, emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i nadal będą wypłacane z budżetu państwa. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Jak dotychczas, emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Nie przewidziano łączenia emerytury z rentą.

JK,WP.PL

żołnierzreforma emerytalnaemerytury

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (446)