Trwa ładowanie...

Emerytury w górę. Spore podwyżki dla seniorów

2400 zł emerytury minimalnej, specjalne dodatki i dopłaty nawet w wysokości 13 tys. zł. Wybrani seniorzy mogą liczyć na godne podwyżki świadczeń, zyska kilkadziesiąt tysięcy osób.

Podwyżki dla emerytów. Niektórzy seniorzy sporo zyskająPodwyżki dla emerytów. Niektórzy seniorzy sporo zyskająŹródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d3xd3cf
d3xd3cf

Byli opozycjoniści, osoby przed laty deportowane na Wschód czy urodzeni w 1953 r. - ci emeryci sporo zyskają. Jak czytamy w "Fakcie", dodatkowych pieniędzy może spodziewać się niemal 60 tys. osób. Będą to bardzo godne podwyżki lub wyrównania świadczeń.

Opozycjoniści z czasów PRL, a dokładniej obecni emeryci, którym nadano status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, dostaną podwyżkę emerytury lub renty, jeśli obecnie pobierane świadczenie jest niższe niż 2400 zł brutto. Do takiej właśnie kwoty zrównane będą świadczenia takich osób, na podwyżki liczyć może blisko 13 tys. byłych opozycjonistów.

Dla przykładu, jeśli obecnie taki emeryt tudzież rencista pobiera świadczenie w kwocie 1800 zł brutto, zostanie ono podniesione o 600 zł, do kwoty 2400 zł brutto. By otrzymać wyrównanie trzeba złożyć wniosek do ZUS lub KRUS, wraz z dokumentami poświadczającymi status opozycjonisty lub osoby represjonowanej. Rząd szacuje, że średnio takie wyrównanie wyniesie 900 zł na osobę miesięcznie.

mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?

Z kolei Sybiracy, czyli osoby zesłane lub deportowane do ZSRR w latach 1939-1956 (jest ich 22 tys.), otrzymają nawet 13 tys. 200 zł dodatku (biorąc pod uwagę średni czas przebywania na zesłaniu). Do jego otrzymania konieczne będzie złożenie wniosku do szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

d3xd3cf

Minimalna kwota tego świadczenia wyniesie 2400 zł, za każdy miesiąc zsyłki państwo wypłaci 200 zł. Świadczenie będzie przyznawane jednorazowo, będzie wolne od egzekucji komorniczej. Nie będzie wliczać się także do kryterium dochodowego, jeśli senior korzysta z innych świadczeń.

Do tego zyskają także emeryci z rocznika 1953. Jak czytamy w "Fakcie", ponad 24 tys. kobiet i mężczyzn urodzonych w 1953 roku, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę, może teraz złożyć wniosek o zwykłą emeryturę - bez obaw, że ZUS zmniejszy im wypłaty.

Skorzystają na tym zarówno kobiety, jak i mężczyźni (głównie górnicy). Ich świadczenie, wyliczane według nowych zasad, wzrośnie średnio o 1487 zł miesięcznie. Jednak tu ważny jest czas, aby ZUS korzystnie wyliczył emeryturę, wniosek trzeba złożyć do połowy stycznia 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xd3cf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xd3cf