Trwa ładowanie...
d3h9jud

Emperia może w I poł. '11 dokonać większego przejęcia, przyjrzy się Bomi (opis)

04.01. Warszawa (PAP) - Emperia mogłaby jeszcze w pierwszym półroczu 2011 roku dokonać połączenia ze spółką o przychodach rzędu kilkuset milionów złotych, będzie analizować...

d3h9jud
d3h9jud

04.01. Warszawa (PAP) - Emperia mogłaby jeszcze w pierwszym półroczu 2011 roku dokonać połączenia ze spółką o przychodach rzędu kilkuset milionów złotych, będzie analizować przejęcie Bomi - powiedział dziennikarzom Artur Kawa, prezes Emperii.

"Byłoby dla mnie zadowalające, gdyby się udało zrealizować pierwsze większe połączenie w pierwszym półroczu tego roku" - powiedział Kawa. Na pytanie - co to znaczy większe połączenie, odpowiedział: "chodzi o spółki z przychodami rzędu kilkuset milionów złotych".

"Przy naszych możliwościach finansowych, chyba każdy temat akwizycyjny jest teraz możliwy" - powiedział.

"Rozmawiamy z każdym, kto chce rozmawiać. Jeśli z drugiej strony jest racjonalne podejście, to na pewno możemy się porozumieć" - dodał prezes.

d3h9jud

Na pytanie - czy spółka byłaby zainteresowana przejęciem Bomi, odpowiedział: "na pewno będzie to jeden z tematów, nad którym będziemy się pochylać. Niektórzy akcjonariusze tej spółki mówili, że są zainteresowani wejściem inwestora strategicznego. Będziemy to analizować" - powiedział Kawa.

Podkreślił, że Emperię interesują przede wszystkim sieci supermarketów.

"Chcemy intensywnie wykorzystać swoje kompetencje do rozwoju sieci detalicznych. Chcemy być liderem segmentu supermarketów w Polsce" - powiedział prezes Kawa.

Spółka nie wyklucza w przyszłości rozwoju sieci franczyzowych supermarketów.

d3h9jud

"Nie zamierzamy działać w tych formatach franczyzowych, które rozwijała grupa Tradis. W formacie supermarketów nie jest wykluczone, że na przykład pod brandem Stokrotki moglibyśmy rozwijać sieci franczyzowe" - powiedział Kawa.

Poinformował, że środki na akwizycje i rozwój organiczny będą pochodzić ze sprzedaży Grupy Dystrybucyjnej Tradis.

W poniedziałek wieczorem Emperia i Eurocash poinformowały o podpisaniu umowy inwestycyjnej, na mocy której Eurocash kupi od Emperii udziały w spółkach zajmujących się hurtową dystrybucją artykułów spożywczych oraz prowadzące detaliczną sieć franczyzową. Wartość bazowa transakcji wynosi prawie 926 mln zł, przy prognozowanym zysku EBITDA za rok 2010 Grupy Tradis na poziomie 109 mln zł.

d3h9jud

W związku z transakcją może zostać wyemitowane do 21.262.820 nowych akcji Eurocash, po cenie 22,21 zł. Reszta zobowiązań w wysokości 453,7 mln zł, w wariancie bazowym, zostanie wypłacona gotówką.

"Będziemy mieć sporo gotówki, w przypadku przejęć emisja akcji raczej nie wchodzi w grę" - powiedział Kawa, dodając, że spółka może się wesprzeć także kredytem.

"Nasze zadłużenie jest na bezpiecznym poziomie. Nie ma takiej transakcji, której nie moglibyśmy zrealizować" - podsumował prezes Emperii.

Kawa poinformował, że Emperia przedstawi szczegółowe plany dotyczące rozwoju w ciągu 2-3 tygodni.

W związku z zawarciem umowy inwestycyjnej z Eurocash Emperia Holding odwołała prognozy wyników na lata 2011-12. Nowe prognozy mają zostać opublikowane do końca I kwartału 2011 roku.(PAP)

pel/ jtt/

d3h9jud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h9jud