Trwa ładowanie...
d3t45d4

Enea przejmie KHW, to był warunek dla przejęcia LW Bogdanka - prasa

Warszawa, 23.10.2015 (ISBnews) - Enea przejmie kontrolę nad Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW), wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Dziennik dowiedział się, że zaangażowanie Enei w KHW było warunkiem udzielenia zgody przez Skarb Państwa koncernowi energetycznemu na przejęcie kontroli nad LW Bogdanka.

Share
d3t45d4

W czwartek rząd w trybie obiegowym zgodził się na wniesienie 100% akcji KHW do jednoosobowej spółki Skarbu Państwa. Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zapowiedział, że ta uchwała to "milowy krok" w kierunku włączenia inwestora z sektora branży energetycznej w KHW i najlepsza forma dokapitalizowania tej spółki.

"Jak wynika z naszych informacji, tym inwestorem branżowym ma być kontrolowana przez Skarb Państwa poznańska Enea, która już wcześniej rozpoczęła badanie KHW. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że rozmowy w tej sprawie są już zaawansowane" - czytamy w gazecie.

Jeden ze scenariuszy przewiduje, że Enea miałaby wejść kapitałowo do powołanej przez państwo spółki i wnieść tam akcje Lubelskiego Węgla Bogdanka. Jak ustaliła "Rz", Enea miałaby 51% udziałów w nowej spółce, a Skarb Państwa - 49%.

d3t45d4

"Enea - według naszych informacji - od początku nastawiała się na zakup obu firm górniczych [KHW i Bogdanki]. Nasze źródła podają, że otrzymała od resortu skarbu zgodę na zakup Bogdanki, która jest najważniejszym dostawcą węgla dla jej elektrowni, pod warunkiem, że przejmie też pogrążony w kłopotach KHW" - czytamy dalej.

Niedawne uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na koncentrację oraz zapisów na odpowiednią liczbę akcji Bogdanki zakończyło ogłoszone przez Eneę wezwanie. Grupa energetyczna staje się właścicielem łącznie 66% akcji kopalni, obejmując nad nią pełną kontrolę operacyjną.

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). W 2014 r. spółka odnotowała ok. 9,9 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

d3t45d4

Podziel się opinią

Share
d3t45d4
d3t45d4