Trwa ładowanie...
energa
Jacek Bereźnicki
23-04-2016 12:36

Energa ostrzega przed fałszywymi fakturami. Przestępcy podszywają się pod dostawcę energii

Energa Obrót opublikowała komunikat, w którym pokazuje, jak można rozpoznać fałszywą fakturę.

Energa ostrzega przed fałszywymi fakturami. Przestępcy podszywają się pod dostawcę energiiFot: pixabay/ CC0 Public Domain
d4g78hr
d4g78hr

Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła faktura za prąd, jaką Energa regularnie wysyła swoim klientom, ale to fałszywka, która od oryginału różni się kilkoma istotnymi detalami. W taki sposób przestępcy próbują wyłudzić od mieszkańców Gdańska i okolic opłaty za prąd.

O sprawie zrobiło się głośno w ostatnich dniach, a jak informują lokalne media, przestępcy wysyłają fałszywe faktury za prąd nie tylko klientom Energi, co oznacza, że działają na zasadzie "a nuż się uda". Na razie nie wiadomo, jak duża jest skala tego zjawiska - policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

Aby uchronić swoich klientów przed przestępcami, Energa Obrót opublikowała komunikat, w którym pokazuje, jak można rozpoznać fałszywą fakturę. Jak się okazuje, wskazówek, że coś jest z nią nie tak, nie brakuje - przestępcy musieli wyjść z założenia, że przeciętny klient nie przygląda się fakturom, jeśli dostaje je regularnie.

d4g78hr

Pierwszą wskazówką jest biała, zwykła koperta, w której wysyłane są fałszywe faktury - oryginalne dokumenty są wkładane wyłącznie do firmowych kopert Energa Obrót. Przesyłka powinna być nadana z UP Brodnica 1 - jeśli na kopercie widnieje inna poczta - kopertę można od razu wrzucić do kosza.

Kluczowa zmiana względem oryginału to oczywiście inny numer konta. Dostawca energii zwraca uwagę, że "w numerze konta do wpłaty na oryginalnych fakturach zawarty jest unikalny, stały dla każdego banku zestaw cyfr, a kilka ostatnich cyfr numeru konta to początek numeru faktury".

Jeśli w numerze konta cyfry od trzeciej do szóstej to 1060, faktura też jest fałszywa - Energa nie ma umowy z bankiem posługującym się tym numerem od sierpnia 2015 roku. Sygnał alarmowy u klienta Energi powinna wzbudzić także rozbieżność stanu licznika na fakturze i w rzeczywistości, a także niewłaściwy numer Punktu Poboru Energii.

d4g78hr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g78hr