Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
oze
02-10-2017 13:36

Energia do działania. Odnawialne źródła energii to przyszłość

Popularność odnawialnych źródeł energii (w skrócie: OZE) stale rośnie. Powodem tego są liczne korzyści, które wiążą się z ich wykorzystywaniem - nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne oraz zdrowotne. Tanie i niewyczerpywalne źródła energii są świetną alternatywą dla paliw kopalnianych, których cena stale wzrasta, a spalanie powoduje emisję dwutlenku węgla, siarki i azotu.

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Energia do działania. Odnawialne źródła energii to przyszłośćŹródło: Materiały prasowe
d1joi6b
d1joi6b

Liczne zalety sprawiają, że odnawialne źródła energii z roku na rok wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród Polaków. Samorządy i przedsiębiorcy częściej decydują się na inwestycje w budowę lub przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji „zielonej energii”. Świadczą o tym również liczby. „W poprzednich dwóch latach do Urzędu Marszałkowskiego trafiało w ramach tego naboru średnio 200 wniosków. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie.” - mówi Marszałek Województwa Śląskiego – Wojciech Saługa.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

CZYM SĄ OZE?

Odnawialne źródła energii to energia wody, wnętrza ziemi (geotermalna), wiatru, słońca oraz biomasy (np. drewna opadowego, odchodów zwierząt lub roślin energetycznych). W wyniku ich przetwarzania powstaje energia cieplna lub elektryczna. Do najpopularniejszych sposobów pozyskiwania energii z OZE należą kolektory słoneczne, wiatraki, elektrownie wodne i spalanie biomasy.

KTO MOŻE STARAĆ SIĘ O DOFINANSOWANIE?

• jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
• podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia,
• jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (niewymienione wyżej),
• podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną,
• szkoły wyższe,
• organizacje pozarządowe,
• spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
• towarzystwa budownictwa społecznego.

d1joi6b

NA CO FUNDUSZE?

Wsparcie otrzymają projekty na budowę lub przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych, takich jak: biomasa, słońce, woda, geotermia, wiatr.

PRZYKŁAD PROJEKTU

Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej (torakochirurgia zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym narządów klatki piersiowej) zdobyło w ramach naboru dofinansowanie na program „Inwestycja w odnawialne źródła energii - optymalizacja gospodarki energią elektryczną w Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej”.

Inicjatywa polega na wykonaniu 2 układów paneli fotowoltaicznych na dachach budynków należących do CPiT oraz na przebudowie układu zasilania i układu pomiarowego wewnętrznej sieci elektroenergetycznej. Projekt umożliwi produkcję energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby własne szpitala, co pozwoli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej pozyskiwanej z ogólnej sieci elektroenergetycznej. W konsekwencji nastąpi redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Centrum posiada już jedno zastosowanie OZE na swoim terenie – 2 baterie po 12 kolektorów słonecznych każda o łącznej pow. ok. 56 m2, które produkują ciepło do podgrzania wody.

Czy zobaczyłeś już, jak wykorzystanie środków z tego naboru może przysłużyć się Twojemu otoczeniu?

d1joi6b

TO MUSISZ WIEDZIEĆ

• Wnioski o dotacje można składać od 25 września 2017 r. do 26 marca 2018 r.
• Pula środków naboru wynosi 75 892 498 zł.
• Wsparcie udzielane jest w postaci dotacji bezzwrotnej, wynoszącej maks. 85 % wydatków kwalifikowalnych lub maks. 95% dla projektów rewitalizacyjnych lub realizowanych w formule grantowej, z możliwością wypłaty zaliczek.

Konkurs organizuje Wydział Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Zainteresowany/Zainteresowana? Zacznij tutaj: www.slaskieprzyspieszamy.pl
To nie tylko obszerna baza wiedzy na temat RPO, ale także przyjazny przewodnik po konkursach.

d1joi6b

www.facebook.com/razemzmieniamyslaskie/ — polub nas na Facebooku! Już wkrótce ruszy tam konkurs z cennymi nagrodami!

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Artykuł sponsorowany
d1joi6b

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1joi6b