Trwa ładowanie...
d3b4dci
Artykuł sponsorowany
oze

Energia do działania. Odnawialne źródła energii to przyszłość

Popularność odnawialnych źródeł energii (w skrócie: OZE) stale rośnie. Powodem tego są liczne korzyści, które wiążą się z ich wykorzystywaniem - nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne oraz zdrowotne. Tanie i niewyczerpywalne źródła energii są świetną alternatywą dla paliw kopalnianych, których cena stale wzrasta, a spalanie powoduje emisję dwutlenku węgla, siarki i azotu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Energia do działania. Odnawialne źródła energii to przyszłość
(Materiały prasowe)
d3b4dci

Liczne zalety sprawiają, że odnawialne źródła energii z roku na rok wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród Polaków. Samorządy i przedsiębiorcy częściej decydują się na inwestycje w budowę lub przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji „zielonej energii”. Świadczą o tym również liczby. „W poprzednich dwóch latach do Urzędu Marszałkowskiego trafiało w ramach tego naboru średnio 200 wniosków. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie.” - mówi Marszałek Województwa Śląskiego – Wojciech Saługa.

Materiały prasowe
Podziel się

CZYM SĄ OZE?

d3b4dci

Odnawialne źródła energii to energia wody, wnętrza ziemi (geotermalna), wiatru, słońca oraz biomasy (np. drewna opadowego, odchodów zwierząt lub roślin energetycznych). W wyniku ich przetwarzania powstaje energia cieplna lub elektryczna. Do najpopularniejszych sposobów pozyskiwania energii z OZE należą kolektory słoneczne, wiatraki, elektrownie wodne i spalanie biomasy.

KTO MOŻE STARAĆ SIĘ O DOFINANSOWANIE?

• jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
• podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia,
• jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (niewymienione wyżej),
• podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną,
• szkoły wyższe,
• organizacje pozarządowe,
• spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
• towarzystwa budownictwa społecznego.

NA CO FUNDUSZE?

d3b4dci

Wsparcie otrzymają projekty na budowę lub przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych, takich jak: biomasa, słońce, woda, geotermia, wiatr.

PRZYKŁAD PROJEKTU

Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej (torakochirurgia zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym narządów klatki piersiowej) zdobyło w ramach naboru dofinansowanie na program „Inwestycja w odnawialne źródła energii - optymalizacja gospodarki energią elektryczną w Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej”.

Inicjatywa polega na wykonaniu 2 układów paneli fotowoltaicznych na dachach budynków należących do CPiT oraz na przebudowie układu zasilania i układu pomiarowego wewnętrznej sieci elektroenergetycznej. Projekt umożliwi produkcję energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby własne szpitala, co pozwoli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej pozyskiwanej z ogólnej sieci elektroenergetycznej. W konsekwencji nastąpi redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Centrum posiada już jedno zastosowanie OZE na swoim terenie – 2 baterie po 12 kolektorów słonecznych każda o łącznej pow. ok. 56 m2, które produkują ciepło do podgrzania wody.

d3b4dci

Czy zobaczyłeś już, jak wykorzystanie środków z tego naboru może przysłużyć się Twojemu otoczeniu?

TO MUSISZ WIEDZIEĆ

• Wnioski o dotacje można składać od 25 września 2017 r. do 26 marca 2018 r.
• Pula środków naboru wynosi 75 892 498 zł.
• Wsparcie udzielane jest w postaci dotacji bezzwrotnej, wynoszącej maks. 85 % wydatków kwalifikowalnych lub maks. 95% dla projektów rewitalizacyjnych lub realizowanych w formule grantowej, z możliwością wypłaty zaliczek.

Konkurs organizuje Wydział Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

d3b4dci

Zainteresowany/Zainteresowana? Zacznij tutaj: www.slaskieprzyspieszamy.pl
To nie tylko obszerna baza wiedzy na temat RPO, ale także przyjazny przewodnik po konkursach.

www.facebook.com/razemzmieniamyslaskie/ — polub nas na Facebooku! Już wkrótce ruszy tam konkurs z cennymi nagrodami!

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Materiały prasowe
Podziel się
d3b4dci

Podziel się opinią

Share

d3b4dci

d3b4dci
d3b4dci