Trwa ładowanie...
d33fftj

Epidemia COVID-19. Weterynarze dementują plotki o usypianiu zwierząt

"Informacje o masowym oddawaniu psów i innych zwierząt towarzyszących do eutanazji z powodu epidemii koronawirusa w Polsce to typowy fake news" - informuje w specjalnym oświadczeniu Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Weterynarze dementują makabryczne plotki o masowym usypianiu zwierząt.
Weterynarze dementują makabryczne plotki o masowym usypianiu zwierząt. (East News, Fot: Lukasz Solski/Eastnews)
d33fftj

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o masowym przyprowadzaniu psów do gabinetów weterynaryjnych z prośbą o dokonanie eutanazji. Powodem miała być rozprzestrzeniająca się epidemia COVID-19. "Z całą stanowczością zaprzeczamy tym informacjom. Od rana przeprowadziliśmy rozmowy z kilkudziesięcioma lecznicami dla zwierząt z całej Polski. Wielu właścicieli słyszało o tej plotce, ale nikt nie potwierdził, żeby takie sytuacje miały miejsce" - podkreśla Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

Jak dodaje, także hurtownie leków weterynaryjnych nie odnotowały zwiększonego zapotrzebowania na środki używane do eutanazji zwierząt. "To typowy fake news" - stwierdza Izba. "Nie zaobserwowaliśmy takiego zjawiska w zakładach leczniczych dla zwierząt".

Lekarze uspokajają, że zgodnie z wiedzą Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt zwierzęta nie przenoszą koronawirusa".

d33fftj

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zaznacza, że polskie prawo nie przewiduje eutanazji na życzenie.

"Zwierzę towarzyszące możemy poddać takiemu zabiegowi w ostateczności, gdy jego stan zdrowia jest bardzo zły, prowadzący do cierpienia przy braku możliwości jego wyleczenia lub poprawy komfortu życia. Prawo zezwala też na eutanazję zwierzęcia bardzo agresywnego zagrażającego ludziom. Każdy przypadek lekarz weterynarii rozpatruje indywidualnie" - czytamy w oświadczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33fftj

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d33fftj

Podziel się opinią

Share
d33fftj
d33fftj