Euro będzie droższe? Pogarszają się nastroje wokół złotego

Zobacz, jakie czynniki zagrażają naszej walucie.

Euro będzie droższe? Pogarszają się nastroje wokół złotego
Źródło zdjęć: © Fotolia | Eyegelb
Damian Słomski

Taniejące euro to już historia. Osłabieniu złotego sprzyjają spekulacje dotyczące obniżenia ratingu Polski oraz negatywny sentyment do walut wschodzących powiązany ze spadkiem ceny ropy naftowej i innych surowców.

W tym tygodniu notowania euro wyraźnie skoczyły w górę. Tydzień temu kurs był poniżej 4,23 zł, a teraz sięga 4,30 zł.

- Para walutowa EUR/PLN pożegnała się z trendem spadkowym - uważa Tomasz Witczak, analityk FMC Management. Jako jeden z czynników, które uzasadniają taką sytuację wskazuje na możliwość obniżenia ratingu dla naszego kraju.

- Niektórzy mówią o tym, że pojawić ma się rezolucja Parlamentu Europejskiego na temat kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Jest to jakieś uzasadnienie, w każdym razie byłoby to pewne wzmocnienie ostatnich sugestii agencji Moody's, które same w sobie przeminęły bez echa. Czyżby rynek już teraz asekuracyjnie szykował się na faktyczne obniżenie ratingu Polski? - pyta retorycznie Tomasz Witczak.

Analityk FMC Management zwraca też uwagę na ogólną "ucieczkę od ryzyka". Wtóruje mu Monika Krzywda, analityczka Akcenty. - W ostatnich dniach waluta krajowa znalazła się pod presją podażową. Główną determinantą obserwowanej przeceny okazał się negatywny sentyment do walut wschodzących powiązany ze spadkiem ceny ropy naftowej i innych surowców - tłumaczy ekspertka.

W kontekście złotego ważna jest też decyzja RPP o stabilizacji stóp procentowych w Polsce, co nie przyniosło jednak wyraźnej poprawy nastrojów. Z drugiej strony protokół z posiedzenia banku centralnego USA zawierał elementy świadczące na korzyść dolara. - Zgodnie z zasadą im silniejszy dolar, tym słabszy złoty, pociągnęło to za sobą osłabienie waluty krajowej - zauważa Monika Krzywda.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (34)