Eurodeputowani Polski Razem zwrócą się do KE o wsparcie polskich rolników
Eurodeputowani Polski Razem zwrócą się do komisarza UE ds. rolnictwa Daciana Ciolosa o wsparcie polskich rolników w związku ze stratami, jakie ponoszą przez embargo na polską wieprzowinę, spowodowane afrykańskim pomorem świń (ASF) - zapowiedział w środę Jarosław Gowin.
26.02.2014 | aktual.: 26.02.2014 15:10
Polska Razem ma czterech eurodeputowanych: Adama Bielana, Pawła Kowala, Marka Migalskiego i Artura Zasadę.
Polska Razem uważa, że obecnie KE powinna zastosować rozwiązania analogiczne do tych, jakie wdrożono w sytuacji kryzysu na rynku warzyw, spowodowanego epidemią zakażeń zmutowanym szczepem bakterii E.coli.
- Dziś podstawową kwestią jest to, aby polscy producenci wieprzowiny uzyskali od Komisji Europejskiej należne im wsparcie. To są przede wszystkim odszkodowania, wsparcie finansowe potrzebne do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Cena wieprzowiny dramatycznie spada - podkreślił na środowej konferencji prasowej Michał Cieślak, pełnomocnik PR na woj. świętokrzyskie.
Gowin mówił, że z informacji, jakie Polska Razem otrzymała od protestujących rolników wynika, że nasz kraj został objęty embargiem "na skutek błędu urzędniczego". - Główny Lekarz Weterynarii stwierdził istnienie wirusa tropikalnego pomoru świń w padlinie dzika. Zastosował jednak dużo ostrzejsze procedury, które stosuje się wówczas, gdy wirus wykrywany jest u zwierząt hodowlanych. Gdyby została zastosowana odpowiednia procedura, prawdopodobnie polscy rolnicy nie ponieśliby tak ogromnych strat. Trzeba wyjaśnić tę sprawę - podkreślił lider Polski Razem.
Ocenił też, że "bardzo rygorystyczne, żeby nie powiedzieć agresywne" stanowisko Rosji ws. embarga na polskie mięso jest podyktowane m.in. wydarzeniami na Ukrainie i pozytywną rolą, jaką odegrała w nich Polska. - Tym bardziej chcielibyśmy, aby w sprawie strat, jakie ponoszą polscy rolnicy w związku z afrykańskim pomorem świń, obowiązywała zasada solidarności europejskiej i wewnątrzkrajowej - dodał.
Po wykryciu w Polsce dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta muszą być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie może być eksportowane za granicę. Zgodnie z wymogami unijnymi mięso z takiej strefy musi być też specjalnie oznaczone.
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapewnił, że rząd nie zostawi rolników ze strefy bez pomocy.
Pod koniec stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej z Unii do Rosji, co oznacza wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu mięsa. Z powodu wystąpienia ASF w Polsce niemożliwy jest eksport wieprzowiny także do wielu innych krajów pozaunijnych - np. Chin, Japonii czy Korei.
W 2011 r. KE przyznała Polsce 46 mln euro na rekompensaty dla rolników za straty poniesione w związku z falą zakażeń bakterią E.coli. Największe straty ponieśli wówczas naszym kraju producenci ogórków i pomidorów.