Eurodolar zmierza w kierunku 1,3520

Na krajowym rynku walutowym w bieżącym tygodniu można było zaobserwować niewielką zmienność. Mimo optymizmu panującego na rodzimym rynku finansowym, spowodowanego m.in. sukcesem dwóch zeszłotygodniowych aukcji krajowego długu oraz perspektywą podwyżki ratingu agencji Moody’s dla Polski, złotówka nie charakteryzowała się szczególną aprecjacją.

23.09.2010 | aktual.: 23.09.2010 19:51

Na czwartkowej sesji, w skutek realizacji zysków doszło nawet do osłabienia złotego do poziomu EUR/PLN 3,98.

Brak istotnych publikacji makroekonomicznych z Polski nie dopingował inwestorów do zajęcia pozycji na rynku złotego. Odczyt sierpniowej inflacji bazowej CPI r/r był zgodny z oczekiwaniami (1,2% ) co nie zmieniło zapatrywania uczestników rynku na przyszłe stopy procentowe i tym samym nie wpłynął na rynek PLN. Umocnienie złotego obserwowane w pierwszej połowie tygodnia było skutkiem wzrostów eurodolara. W rezultacie tego ruchu doszło do przełamania psychologicznego wsparcia USD/PLN na poziomie 3,00 co skutecznie wyeliminowało z rynku inwestorów posiadających długie pozycje w dolarze. Przed nami publikacja danych o sierpniowej stopie bezrobocia i istotnych dla rynku finansowego wskaźników sprzedaży detalicznej.

Na międzynarodowym rynku walutowym obserwowaliśmy dynamiczną zwyżkę notowań eurodolara. Kurs EUR/USD przebił istotny poziom 1,2920, przekraczając tygodniowe maksima ponad barierę 1,34. Ślady ubiegłotygodniowej interwencji Banku Japonii wciąż widać w notowaniach japońskiego jena. Kurs USD/JPY utrzymywał się w przedziale 84 – 86, a notowania EUR/JPY przekroczyły granicę 113.
Najważniejszym wydarzeniem tygodnia było posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Fed zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił stóp proc,. W komunikacie po posiedzeniu stwierdzono, że tempo ożywienia gospodarczego USA spowolniło w ostatnim okresie i stopy procentowe pozostaną na swoim niskim poziomie przez dłuższy czas. Dla inwestorów istotne było, czy FOMC zapowie kolejne kroki wspierające gospodarkę – zapowiedział, ale bez konkretów. W efekcie tych publikacji notowania dolara znacznie się osłabiły, a kurs EUR/USD osiągnął tygodniowe maksima. Obecnie kurs EUR/USD konsoliduję się, mając jeszcze przestrzeń do wzrostu w okolice najbliższego oporu 1,3520. Zajmując jednak długie pozycje, należy być ostrożnym – rynek EUR/USD jest bowiem już mocno wykupiony i istnieje możliwość odreagowania.
Jarosław Fronczak
GO4X

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)