Europa może tracić. Europa, ale która?
Wypowiedzi członków Fed sugerujące zmniejszenie aktywności banku centralnego w działaniach QE3 już od września, mogą zaszkodzić europejskim indeksom. Dużo zależeć może od odczytów PMI.
01.07.2013 09:25
Tytułowe pytanie najlepiej uzasadnia przebieg piątkowych notowań – podczas gdy DAX stracił 0,4 proc., a CAC40 0,6 proc., indeksy w naszym regionie podążały na północ – BUX wzrósł o 2,1 proc., RTS o 1 proc., a WIG20 o 3,1 proc. Tylko u nas wzrost może być kojarzony z odbiciem po wcześniejszej przecenie wywołanej przez rząd i jego plany wobec OFE, ponieważ zarówno w Budapeszcie jak i w Moskwie nastroje na wcześniejszych kilku sesjach można określić jako umiarkowanie pozytywne.
Na GPW nie po raz pierwszy dochodzi do ciekawej sytuacji, w której WIG zachowuje się znacznie lepiej niż WIG20, a obserwacja obydwu indeksów może prowadzić do dwóch różnych wniosków. Oczywiście obydwa dotknęła głęboka przecena w i w obydwu przypadkach wskaźniki techniczne na dziennych wykresach są rozciągnięte tak mocno, że odbicie lub przynajmniej ruch boczny, wydają się nieuchronne. W przypadku WIG spadek został zatrzymany powyżej dołków z kwietnia, a ponieważ piątkowemu odbiciu towarzyszyły zwiększone obroty, zaś w formacji świecowej można dopatrzeć się harami, przybliżające odwrócenie trendu, można pozwolić sobie nawet na optymistyczną interpretację sytuacji rynkowej. W przypadku WIG20 jest to o tyle trudniejsze, że spadek zatrzymał się na poziomie widzianym ostatnio w sierpniu zeszłego roku i indeks na powrót znalazł się przedziale, w którym spędził ponad rok (od sierpnia 2011 do grudnia 2012 r.). Można założyć (i to jest optymistyczny wariant), że range rozszerzył się i obejmuje obecnie przedział
2000-2600 pkt.
Na Wall Street początkowo kupujący kontrolowali sytuację, ale pod presją wypowiedzi członków Fed, oddali pole i S&P stracił w piątek 0,4 proc.
W Azji przeważały dziś rano spadki, za sprawą marnych odczytów PMI sektora produkcji w Chinach. Rządowy odczyt wskazał wprawdzie na utrzymanie wskaźnika powyżej 50 (50,1), ale już badanie przeprowadzane przez HSBC i Markit wskazało na spadek do 48,2. Dopiero pod koniec sesji inwestorzy jakby przypomnieli sobie, że przecież dane te już raz dyskontowali (wstępny odczyt wskaźników miał miejsce przed dwoma tygodniami) i giełda w Szanghaju zdołała wyjść na plus (0,6 proc.). Kospi stracił dziś 0,4 proc., zaś Nikkei zyskał 1,3 proc. bazując na słabości jena i odczycie indeksu Tankan mierzącego koniunkturę wśród dużych przedsiębiorstw (kwartalne badanie banku centralnego). Tankan wzrósł do plus 4 z minus 8 na koniec marca.
Inwestorzy w Europie mogą – przynajmniej początkowo – dyskontować słabe zachowanie Wall Street w końcówce piątkowej sesji oraz oczywiście wypowiedzi członków Fed. Jednak także i tutaj odczyt indeksów PMI może dodać nowej dynamiki rynkowym wydarzeniom. Ponieważ od jakiegoś czasu zachowanie rynków naszego regionu i zachodnich giełd wyraźnie się różni (a celuje w tym GPW), założenie to nie jest jednolite dla wszystkich rynków. W Warszawie możemy spodziewać się albo odbicia, albo przynajmniej zatrzymania indeksów w obecnych okolicach. Na przedłużenie spadków (rozumianych jako pogłębienie dołków), przynajmniej na razie nie pozwalają wskaźniki techniczne.
Emil Szweda, Open Finance