Europa wzmacnia uniezależnienie od Rosji
Na rynkach walutowych święta minęły względnie spokojnie. Złoty pozostał na podobnych poziomach co w piątek. Euro wyceniane jest na 4,1800, natomiast frank 3,4200. Sytuacja na Wschodzie nadal utrzymuje się bez większych zmian. Powoduje to co prawda wzmożone działania Europy w celu uniezależnienia się od Rosji. Kolejnym regionem zapalnym stają się znowu Koreę, gdzie północ przygotowuje się do kolejnej próby nuklearnej.
Na rynkach walutowych święta minęły względnie spokojnie. Złoty pozostał na podobnych poziomach co w piątek. Euro wyceniane jest na 4,1800, natomiast frank 3,4200. Sytuacja na Wschodzie nadal utrzymuje się bez większych zmian. Powoduje to co prawda wzmożone działania Europy w celu uniezależnienia się od Rosji. Kolejnym regionem zapalnym stają się znowu Koreę, gdzie północ przygotowuje się do kolejnej próby nuklearnej.
W Rosji podpisano ustawę upraszczającą zdobywanie obywatelstwa przez osoby rosyjskojęzyczne z terenów dawnego ZSRR. Nie da się ukryć, że ustawa jest pisana zgodnie z potrzebą chwili i ma na celu umożliwić poszerzenie liczby Rosjan we wschodnich częściach Ukrainy. Wedle rosyjskich mediów, czyli nie oszukujmy się mało wiarygodnych informacji, wniosek o rosyjskie obywatelstwo złożyło 350 tysięcy mieszkańców Krymu. Rosjanie widząc spadającą skuteczność inspirowanych rewolucji, przechodzą na drogę gospodarczą zajmowania kolejnych regionów. Patrząc na dotychczasowe koszty dla gospodarki, które przyniósł obecny konflikt, będzie to tańsza metoda.
Ze względu na działania Rosji do najważniejszych tematów w Unii Europejskiej wraca polityka energetyczna. Sam Gazprom ma 25% udziałów w rynku gazowym wspólnoty. Oprócz dywersyfikacji źródeł dostaw powracają projekty, które już wiele razy znalazły się w śmietniku lub zostały odłożone na później. Gaz łupkowy to obecnie już nie tylko domena Polski. Aktualnie łupków chcą szukać i eksploatować kolejne państwa, w tym Niemcy. Drugim ważnym tematem są wspólne negocjacje cenowe, gdyż rozbieżność w cenach rosyjskiego gazu w Europie jest spora i ma niewiele wspólnego z kosztami przesyłu. Oba te elementy powinny pomóc Polsce.
W Azji rosną napięcia na Półwyspie Koreańskim. Na piątek zapowiadana jest wizyta Baracka Obamy w Seulu, natomiast już teraz mówi się o wzmożonej aktywności Północnej Korei. Spekuluje się na temat przeprowadzenia przez ten kraj czwartej próby nuklearnej w czwartek tuż przed wizytą prezydenta USA. Pomimo odległości od Polski, wydarzenie takie może mieć istotny wpływ na rynki, a ze względu na wpływ na główną parę walutową również na złotego.
Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
16:00 - USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym, indeks FED z Richmont.
W nocy ponadto poznamy indeks PMI z Chin, a od rana rozpocznie się seria publikacji kolejnych indeksów w tym z Francji o godzinie 9:00 i Niemiec o 9:30. Rynki spodziewają się utrzymania podobnych poziomów tych odczytów jak przed miesiącem.
EUR/PLN
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy EUR/PLN dwukrotnie docierał w okolice 4,2500. Jak widać, rynki podobnie wyceniają ryzyko dalszych działań wojennych ze strony Rosji, jak i zmniejszanie pakietów luzowania ilościowego w USA. Kurs poruszał się w kanale spadkowym jednakże po dotarciu do 4,1500 przeszedł w trend wzrostowy. Górne ograniczenie formacji znajduje się obecnie w okolicach 4,2000 a kolejny opór znajduje się dopiero na 4,2450, czyli maksimum ostatniego miesiąca. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 4,1750, czyli dolne ograniczenie formacji, a następnie zasięg ostatniego wybicia, czyli poziom 4,1500.
CHF/PLN
Kurs CHF/PLN, podobnie jak EUR/PLN, osiągał swoje maksima podczas niepokojów na Krymie oraz wcześniej na początku lutego. Jak widać, frank jest walutą, do której inwestorzy uciekają silniej w trakcie zagrożeń konfliktami militarnymi niż niepokojów na rynkach walutowych. Kurs poruszał się w trendzie spadkowym, jednakże po osiągnięciu poziomu 3,4000 przeszedł do trendu wzrostowego. Ku radości kredytobiorców walutowych jeszcze przed świętami doszło do wybicia, a kurs spadł w okolice 3,4200. Gdyby ruch w dół był kontynuowany, możemy spodziewać się kolejnego przystanku na 3,4000.
USD/PLN
Kurs USD/PLN przebił ważny opór na 3,0800 i podobnie jak pozostałe waluty poszybował w górę, po czym odbił się od kilkumiesięcznych maksimów i zawrócił wyraźnie poniżej tego poziomu. Obecnie kurs poruszał się w trendzie bocznym pomiędzy 3,0100 a 3,0800. Po ostatnich spadkach kurs oscyluje w okolicach 3,0200, jednakże testował już psychologiczną barierę 3,0000. Dla wzrostów kolejnym oporem jest testowany wczoraj poziom 3,0375, gdzie przebiega linia łącząca maksima lokalne ostatnich tygodni.
GBP/PLN
Kurs GBP/PLN odbił się od wzrostowej linii łączącej minima lokalne ostatnich miesięcy, po czym na przestrzeni miesiąca zyskał ponad 20 groszy, przebijając wielomiesięczne maksima z początku grudnia. Po dotarciu niemal do 5,20 kurs gwałtownie zawrócił, tracąc większość tego wzrostu w tydzień. Po tym zdarzeniu kurs utworzył trend o łagodnym nachyleniu wzrostowym. Wsparciem jest obecnie dolne ograniczenie kanału, a więc poziom 5,0500, kolejnym wsparciem jest 4,9910, czyli linia łącząca minima ostatnich tygodni. Dla wzrostów najbliższym oporem jest 5,0950 czyli linia łącząca maksima ostatnich miesięcy.
Maciej Przygórzewski
Internetowykantor.pl