Trwa ładowanie...
d2igtgy

Ew. konsekwencje kryzysu na Ukrainie wpłyną raczej na spadek CPI w Polsce - Belka

05.03. Warszawa (PAP) - Hipotetyczne, lecz prawdopodobne, konsekwencje kryzysu polityczno-społecznego na Ukrainie wpłyną raczej na obniżenie inflacji w Polsce niż na jej...

d2igtgy

05.03. Warszawa (PAP) - Hipotetyczne, lecz prawdopodobne, konsekwencje kryzysu polityczno-społecznego na Ukrainie wpłyną raczej na obniżenie inflacji w Polsce niż na jej podwyższenie - ocenił prezes NBP Marek Belka.

"Hipotetyczne, ale prawdopodobne, konsekwencje kryzysu (na Ukrainie - PAP) mogą wpłynąć na obniżenie inflacji niż na jej podwyższenie. Choć można sobie wyobrazić scenariusz, że mamy zawirowania na rynku paliw, surowców energetycznych. Natomiast w pierwszych szacunkach, które się pojawiają, mówi się, że w scenariuszu bardzo poważnych zawirowań może to wpłynąć negatywnie na polski PKB w skali 0,2-0,4 pkt. proc. To by było zauważalne, ale gospodarka dość żwawo przyspiesza, więc to nie jest dramat" - powiedział w środę na konferencji po posiedzeniu RPP Belka.

Dodał, że projekcja inflacji i PKB nie zawiera "czynnika ukraińskiego".

"Być może ta ścieżka wzrostu będzie nieco skromniejsza, ale dziś snucie nawet przybliżonych prognoz jest bezprzedmiotowa. Nie wiemy jak się sytuacja rozwinie - czy konflikt będzie zamrożony czy się rozwinie. Z punktu widzenia decyzji RPP to nie ma - nie może mieć - wielkiego znaczenia" - dodał Belka.

Z marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego wynika, że inflacja w 2015 roku z 50 proc. prawdopodobieństwem - przy założeniu, że stopy procentowe nie ulegną zmianie - znajdzie się w przedziale 1,0-2,6 proc., a dynamika wzrostu PKB w przedziale 2,7-4,8 proc. (PAP)

jba/ nik/ asa/

d2igtgy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2igtgy