Trwa ładowanie...

Facebook w służbie ZUS. Niekonwencjonalny sposób na oszustów

Wielu Polaków wykorzystuje zwolnienie lekarskie nie na kurację, lecz na dodatkową pracę albo na urlop. Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skuteczniej walczy z takimi nadużyciami. Korzysta przy tym z mediów społecznościowych.

Facebook w służbie ZUS. Niekonwencjonalny sposób na oszustówŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d1onwkp
d1onwkp

Historię mieszkańca Bydgoszczy, który wykupił egzotyczną wycieczkę, lecz nie dostał od przełożonych pozwolenia na urlop, opisuje czwartkowy "Super Express". Bydgoszczanin nie zrezygnował z urlopowych planów - postanowił iść na zwolnienie lekarskie. Zdjęciami z wycieczki chwalił się natomiast na Facebooku.

Polacy na L4 spędzają prawie 280 mln dni rocznie

Nie spodziewał się zapewne, że urzędnicy ZUS mogą śledzić jego konto. A tak właśnie było - został namierzony i musiał zwrócić zasiłek chorobowy z odsetkami - w sumie ponad 1000 zł.

Inny mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego chwalił się natomiast w sieci zdjęciami z maratonu, w którym brał udział. Posłużyły one za dowód w sprawie przeciw niemu, ponieważ w tym czasie był na zwolnieniu lekarskim.

d1onwkp

- Choć ZUS tym się oficjalnie nie chwali, wiadomo, że urzędnicy monitorują na portalach społecznościowych aktywność osób, które przebywają na zwolnieniach lekarskich - przypomina w rozmowie z "SE" Grzegorz Baczewski z rady nadzorczej ZUS.

Dziennik zauważa też, że ZUS ma sposoby na wykrywanie tych, którzy podczas zwolnienia - zamiast się leczyć - pracują. Okazuje się bowiem, zatrudnieni w dwóch miejscach często "chorują" tylko u jednego pracodawcy. U drugiego są całkiem zdrowi. Tacy symulanci muszą oddać zasiłek chorobowy z odsetkami.

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp