Trwa ładowanie...
farmacja
31-01-2013 03:35

Farmacja zbiera grypowe żniwo

Po trudnym roku 2012 branża farmaceutyczna zobaczyła światełko w tunelu, zwane sezonem grypowym. Sprzedaż leków na przeziębienie wzrosła na przełomie roku o 41 proc. - stwierdza "Puls Biznesu".

Farmacja zbiera grypowe żniwoŹródło: Thinkstockphotos
d48msza
d48msza

W ciągu ostatnich trzech tygodni grudnia i pierwszych dwóch stycznia sprzedaż leków na grypę wzrosła wartościowo (w cenach detalicznych brutto) o 41 proc., do 551 mln zł - wynika z danych firmy badawczej IMS Health.

To pierwszy od trzech lat sezon grypowy z prawdziwego zdarzenia; powinien potrwać jeszcze do końca lutego - przewiduje prezes IMS Health Michał Pilkiewicz.

Także ekspert Pharma Expert Piotr Kula ocenia, że będzie to co najmniej kilka tygodni, jeśli pogoda będzie równie zmienna. Jak dodaje, branża farmaceutyczna będzie mogła nadrobić spadki, które zanotowała na skutek ustawy refundacyjnej (wg danych Pharma Expert na koniec 2012 r. cały rynek spadł o ponad 6 proc.).

Kula wskazuje, że szczególnie dobry początek roku miały antybiotyki - w ciągu 2-3 pierwszych tygodni stycznia urosły wartościowo o 45 proc. i o 50 proc. w ujęciu ilościowym.

d48msza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48msza