Trwa ładowanie...
d12pcb3

Fed był podzielony co do oceny dodatkowego programu stymulującego - minutes

23.11. Waszyngton (PAP/Internet) - Członkowie FOMC w trakcie listopadowego posiedzenia byli podzieleni w swoich ocenach wprowadzenia dodatkowego programu stymulującego - wynika z...

d12pcb3
d12pcb3

23.11. Waszyngton (PAP/Internet) - Członkowie FOMC w trakcie listopadowego posiedzenia byli podzieleni w swoich ocenach wprowadzenia dodatkowego programu stymulującego - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia Fedu.

W ocenie większości członków FOMC celem dodatkowego program skupu obligacji rządowych jest zapewnienie niskich stóp procentowych oraz doprowadzenie do wzrostu cen aktywów.

Większość członków oceniło, że skup obligacji "wspomoże w pewnym stopniu silniejsze ożywienie w produkcji oraz na rynku pracy oraz jednocześnie umożliwi powrót inflacji do poziomów zgodnych z celem Fedu".

Jednocześnie jednak część członków wyraziło obawę, że dodatkowe poluzowanie polityki monetarnej może spowodować "niechcianą presję na osłabienie się dolara na rynku walutowym".

d12pcb3

W trakcie posiedzenia członkowie FOMC obniżyli swoją prognozę wzrostu gospodarczego na najbliższe lata. W ocenie Fedu wzrost gospodarczy w USA w tym roku wyniesie 2,4-2,5 proc. wobec wcześniej zakładanych 3,0-3,5 proc. W 2011 wzrost gospodarczy w USA ma wynieść 3,0-3,6 proc. Wcześniejsza prognoza przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w USA mówiła o 3,5-4,2 proc.

Fed podwyższył również prognozę odnośnie stopy bezrobocia w USA. Zdaniem członków FOMC wyniesie ona w czwartym kwartale 2010 roku 9,5-9,7 proc. Wcześniej mówiono o 9,2-9,5 proc. Jak podkreślono jednocześnie, bezrobocie powinno spaść "w pewnym stopniu" w przyszłym roku.

Inflacja bazowa wyniesie 1,0-1,1 proc. w tym roku oraz 0,9-1,6 proc. w przyszłym roku - ocenił Fed. Wcześniejsza prognoza inflacji mówiła o 0,8-1,0 proc. w tym roku oraz 0,9-1,0 proc. w 2011 roku.

Kolejne posiedzenie Fed w sprawie stóp procentowych odbędzie się 14 grudnia. (PAP)

wst/ ana/

d12pcb3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12pcb3