Trwa ładowanie...
d5ejwvh
stopy

Fed obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych

29.10.Nowy Jork (PAP/Bloomberg) - Amerykańska Rezerwa Federalna
podjęła w środę decyzję o obniżeniu głównej stopy procentowej o 50
punktów bazowych - poinformował Fed w środę po...

Share
d5ejwvh

29.10.Nowy Jork (PAP/Bloomberg) - Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o obniżeniu głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych - poinformował Fed w środę po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

Stopa funduszy federalnych wynosi więc 1,00 proc.

Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się właśnie obniżenia stopy procentowej do poziomu 1,00 proc.

d5ejwvh

Obniżono również stopę dyskontową, stosowaną w przypadku udzielania bezpośrednich kredytów bankom komercyjnym. Obniżka wyniosła również 50 pb do 1,25 proc..

Fed zaznaczył, iż obniżka ma na celu poradzenie sobie z najgorszym kryzysem w historii Stanów Zjednoczonych od czasów wojny.

Podkreślono, iż tempo wzrostu gospodarczego znacznie zmalało, głównie za sprawą gwałtownego spadku wydatków konsumpcyjnych. Zmniejszeniu uległy także produkcja przemysłowa oraz wydatki na urządzenia przemysłowe.

"W świetle spadków cen energii i innych surowców, a także niższych perspektyw dla wzrostu gospodarczego, Fed oczekuje ustabilizowania się poziomu inflacji na średnich poziomach w najbliższych kwartałach" - napisano w komunikacie.

Decyzja została podjęta jednogłośnie przez wszystkich członków Rady Rezerw Federalnych.

Fed zamierza nadal bacznie przyglądać się sytuacji na rynkach i reagować w miarę potrzeby, aby zapewnić zrównoważony wzrost gospodarczy oraz stabilność cen. (PAP)

mjn/ jtt/

d5ejwvh

Podziel się opinią

Share
d5ejwvh
d5ejwvh