Trwa ładowanie...
d29oy0t
stopy

Fed obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych

29.10.Nowy Jork (PAP/Bloomberg) - Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o obniżeniu głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych - poinformował Fed w środę po...
Share
d29oy0t

29.10.Nowy Jork (PAP/Bloomberg) - Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o obniżeniu głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych - poinformował Fed w środę po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

Stopa funduszy federalnych wynosi więc 1,00 proc.

Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się właśnie obniżenia stopy procentowej do poziomu 1,00 proc.

d29oy0t

Obniżono również stopę dyskontową, stosowaną w przypadku udzielania bezpośrednich kredytów bankom komercyjnym. Obniżka wyniosła również 50 pb do 1,25 proc..

Fed zaznaczył, iż obniżka ma na celu poradzenie sobie z najgorszym kryzysem w historii Stanów Zjednoczonych od czasów wojny.

Podkreślono, iż tempo wzrostu gospodarczego znacznie zmalało, głównie za sprawą gwałtownego spadku wydatków konsumpcyjnych. Zmniejszeniu uległy także produkcja przemysłowa oraz wydatki na urządzenia przemysłowe.

"W świetle spadków cen energii i innych surowców, a także niższych perspektyw dla wzrostu gospodarczego, Fed oczekuje ustabilizowania się poziomu inflacji na średnich poziomach w najbliższych kwartałach" - napisano w komunikacie.

Decyzja została podjęta jednogłośnie przez wszystkich członków Rady Rezerw Federalnych.

Fed zamierza nadal bacznie przyglądać się sytuacji na rynkach i reagować w miarę potrzeby, aby zapewnić zrównoważony wzrost gospodarczy oraz stabilność cen. (PAP)

mjn/ jtt/

d29oy0t

Podziel się opinią

Share
d29oy0t
d29oy0t