Trwa ładowanie...
d3ji472

Fiasko drugiego przetargu na zakup Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych

Po raz drugi nie powiodła się próba sprzedaży znajdujących się w upadłości likwidacyjnej Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych (KKSM). Na organizowany ponownie w ciągu kilku miesięcy przez syndyka przetarg, nie wpłynęła żadna oferta.

Share
d3ji472

KKSM miały być sprzedane w drodze aukcji. Cena wywoławcza za firmę wynosiła 67,5 mln zł.

Na środę w Sądzie Rejonowym w Kielcach zaplanowano otwarcie ofert w przetargu. Przedsiębiorstwa nie sprzedano z powodu braku ofert. Jak powiedziała sędzia Dorota Tylus-Chałońska w najbliższym czasie sąd, syndyk i rada wierzycieli KKSM zdecydują o kolejnych krokach, jakie zostaną podjęte w celu sprzedaży przedsiębiorstwa.

11 lutego nie rozstrzygnięto pierwszego przetargu na sprzedaż KKSM. Cena za zakład wynosiła wówczas 102 mln zł.

d3ji472

Jak powiedział dziennikarzom syndyk masy upadłościowej KKSM Tycjan Saltarski, posiedzenie rady wierzycieli zaplanowano na koniec kwietnia. "Podejrzewam, że w maju będzie decyzja co do kierunku, sposobu, zasad i ceny sprzedaży przedsiębiorstwa" - dodał.

Saltarski podkreślił, że były i nadal są podmioty zainteresowane kupnem KKSM. "Dziś nie wpłynęły oferty, ale cały czas trwają rozmowy z podmiotami, które wyrażają gotowość zakupu tego przedsiębiorstwa. Zobaczymy, jak przebiegną w najbliższym okresie. Scenariusze są różne, dziś za wcześnie mówić o kierunkach dalszej sprzedaży. W dalszym ciągu utrzymuję, że najkorzystniejszą sprzedażą, jest sprzedaż całości przedsiębiorstwa i będę optował za tym, by w tym kierunku iść dalej" - dodał.

Zastrzegł, że cena wywoławcza za jaką próbowano w drugim przetargu sprzedać firmę jest dobra i "nie ma tu dużego pola popisu" w kwestii jej obniżenia. "Mam też takie zwrotne informacje z rynku, że oscyluje na takim poziomie, gdzie te podmioty mogłyby złożyć ofertę" - mówił Saltarski.

Zdaniem syndyka trzeba dokończyć negocjacje z firmami, które dotychczas wyrażały zainteresowanie nabyciem KKSM. "Zainteresowania nie zawsze przekłada się na złożenie oferty cenowej (w przetargu - PAP). To jest uzależnione od wielu czynników po stronie zainteresowanych podmiotów - zapewnienie finansowania, zrobienie biznesplanu, przeanalizowanie sytuacji gospodarczej na rynku kruszyw" - tłumaczył.

d3ji472

Saltarski poinformował także, że w połowie maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpatrzy wniosek KKSM dotyczący odzyskania przez firmę części środków za kruszywo dostarczone na budowę autostrady A2, za które firma nie otrzymała zapłaty. Chodzi o 22 mln zł, a całość należności to ponad 60 mln zł.

"Tym samym możemy liczyć na wypłatę jeszcze w maju zaliczki - połowy należności przysługujących KKSM, to ok. 11-12 mln zł. Potem następuje podział tych środków dla wierzycieli, głównie dla podwykonawców KKSM - firm transportowych. Potem wniosek o kolejną zaliczkę - także ok. 12 mln zł - na zaspokojenie m. in. należności pracowników i zobowiązań publiczno-prawnych" - mówił Saltarski.

Syndyk dodał, że KKSM funkcjonuje normalnie. "Robimy inwestycje na park maszynowy, wydobywamy kruszywo, podpisujemy nowe umowy - nic się nie dzieje, jeśli chodzi o samo funkcjonowanie przedsiębiorstwa, z punktu widzenia pracowników i wierzycieli" - zapewnił.

Saltarski w rozmowie z PAP przed pierwszym przetargiem podkreślał, że w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa jego nabywca wchodzi w stosunki z pracownikami na takich zasadach jak dotychczas - wszystkie gwarancje pracownicze zostają zachowane. Zakład zatrudnia ok. 280 osób.

d3ji472

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych zostały sprywatyzowane w 2011 r. 85 proc. akcji firmy od Skarbu Państwa kupiła spółka Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS). W kwietniu 2012 r. warszawski sąd ogłosił upadłość likwidacyjną spółki DSS SA, która jako bezpośrednie przyczyny niewypłacalności wskazała zaangażowanie grupy w budowę autostrady A2.

W lipcu 2012 r. sąd zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego DSS z postępowania obejmującego likwidację majątku na postępowanie z możliwością zawarcia układu. W październiku ub. r. sąd zmienił sposób prowadzenia postępowania upadłościowego spółki z układowego na likwidacyjne.

W maju 2012 r. kielecki sąd postawił KKSM w stan upadłości układowej. Komisarz nadzorujący dwukrotnie występował o zmianę formy upadłości z układowej na likwidacyjną, ale sąd odrzucał te wnioski.

Pod koniec lipca 2014 r. zgromadzenie wierzycieli KKSM odrzuciło propozycje układowe spółki. W głosowaniu nie uzyskano większości kwotowej, koniecznej do przyjęcia układu. Na przyjęcie układu nie zgodził się jeden z banków - największy wierzyciel KKSM. Propozycje poparła większość pracowników spółki, lokalne samorządy, instytucje publiczne oraz prywatne firmy.

d3ji472

Na liście wierzycieli KKSM znajdowało się wówczas 580 osób fizycznych i prawnych (400 osób to obecni i byli pracownicy zakładu). Kwota wierzytelności wynosiła ponad 193 mln zł.

Krótko potem sąd orzekł zmianę postępowania upadłościowego KKSM z układowego na likwidacyjne. W listopadzie ub. r. firma przez krótki czas ponownie funkcjonowała w upadłości układowej.

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych to firma ze 140-letnią tradycję w wydobyciu i przerobie kamienia. Do spółki należą trzy kopalnie dolomitu i dwie piasku.

d3ji472

Podziel się opinią

Share
d3ji472
d3ji472