Trwa ładowanie...

Firmy pogrzebowe o planach obniżenia zasiłku: zabraknie na pochówki

Ministerstwo Finansów pracuje nad obniżeniem zasiłku pogrzebowego z obecnych 6,3 do 4 tys. zł. Według właścicieli zakładów pogrzebowych nowa kwota jest za niska i w wielu regionach Polski - np. w stolicy - nie pokryje wszystkich kosztów związanych z pochówkiem.

Firmy pogrzebowe o planach obniżenia zasiłku: zabraknie na pochówkiŹródło: Jupiterimages
db5mvqs
db5mvqs

Ministerstwo Finansów w najbliższych dniach upubliczni przygotowywany projekt zmian dotyczących zasiłku pogrzebowego - zapowiedziała w rozmowie z PAP rzecznik prasowy resortu Magdalena Kobos. Projekt w lada dzień ma trafić do konsultacji międzyresortowych i zostać zamieszczony na stronach internetowych MF.

Chodzi o zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W projekcie ustawy budżetowej na 2011 r., wstępnie przyjętym przez rząd przed tygodniem, znalazł się zapis, że jednym z założeń budżetu FUS w przyszłym roku jest obniżenie zasiłku z obecnych 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 1 września jest to 6 tys. 395,70 zł - PAP) do 4 tys. zł. Zamiast procentowego wskaźnika zależnego od wysokości wynagrodzenia ma zostać wpisana do ustawy konkretna kwota zasiłku - podała rzecznik MF.

Polska Izba Pogrzebowa zrzeszająca przedsiębiorstwa z tej branży sprzeciwia się obniżeniu zasiłku. Już pod koniec sierpnia zapowiedziała, że wystąpi z listem do premiera Tuska, by rząd nie wprowadzał takich zmian. Izba zamierza też sprawdzić, czy proponowana zmiana byłaby zgodna z Konstytucją.

Właściciel warszawskiej firmy pogrzebowej, który zgodził się na anonimową rozmowę z PAP powiedział, że w jego zakładzie dałoby się zorganizować obecnie pogrzeb za 4 tys., ale - podkreślił - byłby to sam pogrzeb. - Byłby to skromny pochówek w zwykłej trumnie, z jednym wieńcem i bez specjalnej oprawy, ewentualnie kremacja - poinformował. Następnie wyliczył dodatkowe koszty - "miejsca na grób, które pobiera administracja cmentarza, opłaty za ceremonię w kościele, które pobiera parafia, a także wydatki na stypę po zmarłym" - wyjaśnił.

db5mvqs

Wysokość opłat za miejsce na cmentarzu podaje na swojej stronie internetowej warszawski Cmentarz Północny, zarządzany przez miejski Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Miejsce na murowany grób rodzinny (wielomiejscowy) kosztuje (z VAT) od 5,4 tys. zł do 1,3 tys. zł w zależności od położenia na cmentarzu. Miejsce na pojedynczy grób opłacone na 20 lat kosztuje od 1,4 tys. do 1,6 tys. zł (droższe jest miejsce na grób murowany). Miejsce na urnę z prochami po kremacji to koszt od 600 do 700 zł. Nisza w kolumbariach, ścianie, w której umieszczane są urny ze skremowanymi prochami, kosztuje więcej - od 2,6 - 3 tys. zł.

Do tego dochodzą opłaty administracyjne za wykonanie grobu, przeprowadzenie pogrzebu, ustawienie nagrobka, wjazd samochodów na teren cmentarza oraz opłaty za korzystanie z sal, przechowywanie zwłok czy transport na terenie cmentarza.

Kremacja na Cmentarzu Północnym to koszt 652 zł i 70 gr. Cmentarz prowadzi też odpłatną rezerwację miejsca na grób. Taka rezerwacja, która nie jest obowiązkowa, kosztuje na Cmentarzu Północnym od 9,6 tys. zł do 2,8 tys. zł za grób murowany, rezerwacja niszy na urnę z prochami na 20 lat kosztuje 5,8 tys. zł.

Nie ma cennika uroczystości kościelnych - w Warszawie, w zależności od parafii, msza pogrzebowa może kosztować nawet do 2 tys. zł - w zależności od oprawy, udziału organisty, wystroju kościoła.

Obecnie zasiłek pogrzebowy to 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Kwotę zasiłku ustala i ogłasza prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co kwartał na trzy miesiące. Wysokość zasiłku ogłaszana jest w "Monitorze Polskim". Od 1 września wynosi on 6 tys. 395,70 zł, przez II kwartał było to 6 tys. 632,76 zł.

db5mvqs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db5mvqs