Fiskus odczepił się od remontów

Minister finansów poddał się po wielu przegranych w sądach i przyznał, że refundacja kosztów remontu nie jest przychodem właściciela mieszkania. Ci, którzy dotychczas zapłacili podatek z tego powodu mogą wystąpić o jego zwrot - podaje "Rzeczpospolita".

Fiskus odczepił się od remontów
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

17.10.2013 | aktual.: 17.10.2013 07:33

Minister finansów poddał się po wielu przegranych w sądach i przyznał, że refundacja kosztów remontu nie jest przychodem właściciela mieszkania. Ci, którzy dotychczas zapłacili podatek z tego powodu, mogą wystąpić o jego zwrot - podaje "Rzeczpospolita".

Decyzja ministra finansów została ogłoszona w interpretacji ogólnej. Jak tłumaczy na łamach gazety doradca podatkowy Grzegorz Gębka, przez wiele lat urzędy skarbowe twierdziły, że właściciel lokalu, który dostał pieniądze z funduszu remontowego, uzyskuje korzyść majątkową. Dlatego musiał ją wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym jako przychód z innych źródeł i zapłacić podatek według skali - 18 albo 32 proc. Pomimo że tak naprawdę remontujący odzyskiwał własne środki.

Urzędnicy argumentowali, że właściciel mieszkania musi ponosić koszty jego utrzymania, dlatego współfinansowanie przez spółdzielnię wydatków na remont jest dla niego korzyścią majątkową. Nie domagano się podatku od tych, którzy mieli spółdzielcze prawa do lokali. Sądy jednak podkreślały w swoich wyrokach, że nie ma podstaw do tego, by różnicować sytuację prawną lokatorów w zależności od tego, czy mają do swoich mieszkań prawa spółdzielcze czy też wyodrębnioną własność.

Co więcej, sądy nie miały żadnej wątpliwości, że np. wymiana okien oraz instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej nie oznacza, że mieszkańcy uzyskali z tego powodu korzyść majątkową. W końcu minister finansów wydał więc decyzję, że kwota zwrotu otrzymana od spółdzielni mieszkaniowej z jej funduszu remontowego nie jest przychodem dla właściciela lokalu.

- Osoby, które wcześniej, kierując się negatywnym stanowiskiem urzędów skarbowych, zapłaciły podatek od zwrotu wydatków remontowych, mogą teraz złożyć korekty zeznania i wystąpić z wnioskami o stwierdzenie nadpłaty - doradza w "Rzeczpospolitej" Gębka.

Jak tłumaczy doradca podatkowy, na to stwierdzenie ministra finansów mogą powoływać się także członkowie wspólnoty mieszkaniowej, którzy są w podobnej sytuacji. Jeśli wspólnota zdecyduje się na remont z funduszu, oni także dostaną zwrot własnych środków.

zwrot podatkuremont mieszkaniaremont
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)